Çeşitli deniz alglerinin antioksidan bileşenlerinin ve toplam antioksidan kapasitelerinin belirlenmesi
Determination of antioxidative components and total antioxidant capacity of various marine algae
- Tez No: 578337
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA DEMİRCİ ÇEKİÇ, DOÇ. DR. SİBEL YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Deniz alglerinin antioksidan aktiviteleri, başta polifenoller (fenolik asitler, flavonoidler, izoflavonlar, hidroksi benzoik asitler) olmak üzere içerdikleri polisakkaritler, pigmentler (klorofiller,karotenoidler) ve vitaminlerden ileri gelmektedir. Deniz alglerinin bu özelliklerinden yararlanılarak antioksidan içeriklerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması ile sentetik antioksidanlar yerine kullanılabilecek doğal antioksidanları elde etmek için antioksidan kapasitelerinin tayin edilmeleri amaçlanmaktadır. Bu çalışmada H. Musciformis, J. Rubens, C. Spongiosum, C. Sinuosa, C. Racemosa, C. Fragile alglerinin toplam antioksidan kapasiteleri ve antioksidan özelliğine sahip bileşenleri incelendi. Deniz yosunlarının toplam polifenol içerikleri spektrofotometrik Folin-Ciocalteu yöntemi ile belirlendi. Alglerin, gerek polifenolik gerekse karotenoid ve klorofil bileşenlerinden ileri gelen toplam antioksidan kapasiteleri spektrofotometrik CUPRAC (Cu(II) iyonu indirgeyici antioksidan kapasite) ve ABTS (2,2'-azino-bis-3-etilbenzotiyazolin-6-sülfonik asid)/TEAC (troloks eşdeğeri antioksidan kapasite) yöntemleri ile belirlendi. Her bir bileşenin toplam antioksidan kapasiteye olan katkısını belirlemek için ters faz HPLC yöntemi kullanıldı. Karotenoid içeriği en yüksek olan alglerden C. Fragile ve C. Sinuosa için TAK değerleri (μmol TR/g) CUPRAC yöntemi ile 4,26 ± 0,04 ve 2,67 ± 0,01, ABTS yöntemi ile ise 2,85 ±0,01 ve 1,44 ± 0,01 olarak belirlendi. Fenolik bileşence zengin olan algler C.Spongiosum ve J.Rubens için TAK değerleri (μmol TR/g) CUPRAC yöntemi ile 7,97± 0,02 ve 7,36 ± 0,02 , ABTS yöntemi ile 4,87 ± 0,04 ve 4,42 ± 0,01 olarak belirlendi. Karotenoid bileşiklerin belirlenmesi için HPLC yöntemi uygulandı. Kırmızı alglerden H. Musciformis'in fukoksantin, klorofil a, klorofil b, zeaksantin ve feofitin a , diğer kırmızı alg J. Rubens'in klorofil a, fukoksantin, klorofil b, fenofitin a, zeaksantin, lutein içerdiği belirlenmiştir. Kahverengi alglerden C.Sinuosa'da fukoksantin, β-karoten,klorofil a, fenofitin a, zeaksantin ve α-karoten bileşikleri, C.Spongiosum'da fukoksatin, lutein, klorofil a ve β-karoten bileşikleri belirlendi.Yeşil alglerden C.Racemosa'da fukoksantin, klorofil a ve b, α-karoten ve β-karoten, C.Fragile'de fukoksantin, violaksantin, klorofil b ve α-karoten bileşikleri belirlendi. H.Musciformis, J.Rubens, C.Spongiosum, C.Sinuosa, C.Fragile, C.Racemosa HPLC-CUPRAC toplam antioksidan değerleri (μmol TE /g alg) sırasıyla 0,20, 0,36, 0,20, 1,24, 5,49,1,53 olarak bulundu. HPLC yönteminde örneklerde belirlenen fenolik bileşenler C.spongiosum ve C.racemosa da floroglusinol, H.musciformis ve C.sinuosa da ise kateşin'dir.
Özet (Çeviri)
The antioxidant activities of marine algae are mainly as a result of the presence of polysaccharides (phenolic acids, flavonoids, isoflavones, hydroxy benzoic acids), pigments, chlorophylls, carotenoids and vitamins. The aim of this study is to determine the antioxidant contents of marine algae and to determine their antioxidant capacity in order to obtain the natural antioxidants that can be used in place of synthetic antioxidants. In this study, the total antioxidant capacity and antioxidant properties of H. Musciformis, J. Rubens, C. Spongiosum, C. Sinuosa, C. Racemosa, C. Fragile algae were investigated. The total polyphenol content of seaweeds was determined by spectrophotometric Folin-Ciocalteu method. The total antioxidant capacity of algae, including polyphenolic, carotenoid and chlorophyll components was determined using spectrophotometric CUPRAC (Cu (II) ion-reducing antioxidant capacity) and ABTS (2,2'-azino-bis-3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid) / TEAC ( trolox equivalent antioxidant capacity). Reverse phase HPLC method was used to determine the contribution of each component to total antioxidant capacity. Among algae samples, carotenoid compounds found to have the highest total antioxidant capacity value (μmol TR / g) includes C. Fragile and C. Sinuosa with 4,26± 0,04 and 2,67 ± 0,01 (CUPRAC), 2,85 ± 0,01 and 1,44 ± 0,01 (ABTS), respectively. TAC values (μmol TR / g) for algae C.Spongiosum and J.Rubens rich in phenolic component were determined by CUPRAC method 7,97± 0,02 and 7,36 ± 0,02 by ABTS method 4,87 ± 0,04 and 4,42 ± 0,01. The HPLC method was used to determine carotenoid compounds. In the red algae H. Musciformis algae sample, fucoxanthine, chlorophyll a, chlorophyll b, zeaxanthin and fenofitin were found. However, in red algae J. Rubens sample, chlorophyll a, fucoxanthine, chlorophyll b, feofitin a, zeaxanthin and lutein were found. Brown algae C.Sinuosa fukoksantin, β-carotene, chlorophyll a, fenofitin a, zeaxanthin and α-carotene compounds, C.spongiosum algae fucoxatin, lutein, chlorophyll a and β-carotene compounds were found. Green algae C.Racemosa, Fucoxanthine, chlorophyll a and b, α-carotene and β-carotene. In C.Fragile, fucoxanthine, violaxanthin, chlorophyll b and α-carotene compounds were comfırmed. The HPLC-CUPRAC total antioxidant values (μmol TE / g algae) of H.musciformis, J.rubens, C.Spongiosum, C.Sinuosa, C. Fragile, C.Racemosa were found as 0.20, 0.36.0.20, 1.24, 5.49, 1.53, respectively. Using HPLC method, the phenolic compound found in C.Spongiosum and C.Racemosa was floroglusinol while Catechin was found in H.Musciformis and C.Sinuosa.