The de-Europeanization process in a candidate country: Analyzing the domestic receptiveness for EU norms
Aday ülkede Avrupalılaşma sürecinden uzaklaşma: Avrupa Birliği normlarının içsel kabulünün analizi
  1. Tez No: 578358
  2. Yazar: MERYEM NAGEHAN ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İkinci Dünya Savaşı'nın yıkıntılarının ardından, Avrupa Birliği başka benzer bir savaşı engellemek adına kurulmuş ve sonrasında demokrasiden insan haklarına kadar uzanan, birçok değeri teşvik eden önemli ve etkili bir aktöre dönüşmüştür. Dış Teşvik Modeli, Avrupa Birliği'nin etkin özelliği sayesinde Orta Doğu ülkelerini Avrupa Birliği değerlerine uygunluk gösteren ülkelere çevirdiği gibi, Avrupa Birliği'nin diğer ülkeleri etkilemedeki gücünü anlatmak için de ortaya atılmıştır. Avrupa Birliği'nin araçlarından biri olan şartlılık ilkesinin ne kadar başarılı olduğu sorusu, AB literatürünün ana odak noktalarından biri olmuştur. Birliğin etkililiği konusunda Türkiye kafa karıştırıcı bir örnek teşkil etmektedir. Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki ilişkiler bugüne kadar inişli çıkışlı bir süreç izlemiştir. Ek olarak Avrupa Birliği şartlılık ilkesi, ödülün hızından ve büyüklüğünden verilen sözlerin güvenilirliğine kadar birçok farklı başlığı içermekle beraber; Türkiye örneğinde Avrupa Birliği'ne uyumun azalmasıyla oldukça tartışmalı bir huusus olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tezde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uygunluğunun nasıl azaldığına ek olarak şartlılık ilkesinin güvenilirliği ve uygunluk konusu arasındaki ilişkiden beklentiler incelenmiştir. Ampirik kanıt olarak ise Avrupa Komisyonu'nun Türkiye üzerine yazdığı ilerleme raporları ve temel haklar üzerine yapılmış çalışmalar seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the destructions of the Second World War, the European Union was founded in order to avoid another war and has evolved into a significant actor which promotes certain values and norms ranging from democracy to protection of human rights. With regards to the influential aspect of the Union, the external incentive model attempts to explain how the European Union has had a great impact on transforming other countries into adopting the norms and values of the Union as in the example of Central Eastern European Countries' compliance which led to the big bang enlargement. The question of how effective the conditionality tool of the Union has been one of the main focus points of the literature regarding the European Union. A puzzling case for the influential aspect of the Union is Turkey. The relations between the European Union and Turkey have encountered different phases including both ups and downs. However, the success of the conditionality of the Union which can change due to divergent aspects of conditionality ranging from the credibility to the size and speed of rewards has been controversial in the example of Turkey with its declining compliance over the years. The thesis will examine how Turkish compliance decreased over time and will show expectation between the credibility of conditionality and compliance through examining the regular progress reports of Turkey and indexes with regards to fundamental rights.