Rahmân sûresi'nde nimetlerin tasviri
Description of blessings in surah rahman
- Tez No: 578459
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kur'ân, insanın dünya ve âhiret hayatında, bir nizam ve gaye hedefleyen, onun hayat tarzını inşa etmek amacıyla indirilen son ilahi kitaptır. Bu, yüce kitabın kanunları, ana fikri, temel bilgileri ve hukukî sistemi gibi hususlar eğitim amaçlı olup, temel hedef, kişinin İslâmî ve insanî olarak tam bir donanımla yetiştirilmesidir. Bu doğrultuda Allah-u Teâlâ mesajını ilâhî vahiy yoluyla Hz. Peygamber'e tebliğ etmiş, hakkın ve hakikatin en önemli tesisi olan Kur'ân'ı öğretmiştir. Yüce Allah'ı tanıma konusunda rehberlik eden Kur'ân, yepyeni bir hayat çizgisi getirerek, kapsadığı ilâhî mesajlarla insanları doğru yola yönlendirmiştir. Üzerinde ilâhilik mührü bulunan bir kitap elbette kendine özgü birçok sanatı bünyesinde barındıracaktır. Tezimizde bu minvalde hareket ederek, Rahmân sûresinde mevcut olan edebî üslûbu, bazı söz sanatlarını Rahmân'ın varlığını, birliğini ve kudretini tanıtacak olan belgeleri, kâinattaki kademeli oluş ve düzenli işleyişleri dünya ve âhiret dengesi içerisinde sıralayarak O'nun muhteşem sanatını ve nimetlerinin tasvirini anlatmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The Qur'an is the last divine book aiming at order and purpose in human's life in the world and the Hereafter, sent to build his life style. The laws, main idea, basic information and legal system of this supreme book are for educational purposes, and the main objective is to educate the person fully in Islamic and humanitarian terms. In this respect, Allah-u Ta'ala communicated the message to the Prophet through divine revelation and taught the Qur'an, the most important establishment of truth and righteousness. The Qur'an guiding people to know Almighty Allah has brought a whole new line of life and has guided people to the right path with the divine messages it covers. A book with the divine seal on it will of course contain many unique art. Acting in this manner in our thesis, we tried to illustrate his magnificent art and blessings by ordering the literary style that is present in the Rahman surah, some of the rhetoric, the documents that will introduce the existence, unity and power of Rahman, the gradual being and orderly functioning of the universe and the portrayal of the world and hereafter.