Centralization and harmonization of financial management processes for ERP implementation
ERP uygulaması için finansal yönetim süreçlerinin merkezleştirilmesi ve uyumlu hale getirilmesi
- Tez No: 578465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT GÜNCELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kurumsal Kaynak Planlama uygulamaları, şirketlerin iç maliyet konusunda daha iyi vizyona, daha esnek iş süreçleri ve kurum genelinde verimlilik artışına sahip olmaları için yapılan büyük yatırımlardır. Bu tezin parçası olan daha fazla faktör olmasına rağmen, iş süreçlerinin analizi ve iyileştirilmesi, uygulamanın başarısı için kritik görevlerdir. Kurumsal Kaynak Planlama ve Finansal Yönetimin başarılı bir şekilde birleştirilmesi; şirketin sürdürülebirliği için, varlıkları, masrafları ve geliri üzerinde daha iyi kontrol ve izleme yapmasını sağlayacaktır. Finans tüm operasyonlardan sıkça ve direkt olarak etkilendiğinden, süreç yeniden yapılandırmasına ilişkin finansal süreçlere öncelik vermek kritik öneme sahiptir. Uygulamanın etkinliğini ve faydalarını arttırmanın en iyi yolu, bu süreçlerin uyumlu hale getirilmesi ve merkezileştirilmesidir. Global organizasyonlar için, her ülke veya bölge farklı düzenlemelere veya farklı uygulamalara sahip olabileceğinden, finansal süreçleri uyumlu ve merkezi hale getirmek zordur. Bu sebeple bu tezde, uyumlu hale getirme ve merkezileştirme konusuna uçtan uca süreçlerle yaklaşılmıştır. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır: Çalışmanın birinci bölümünde, Kurumsal Kaynak Planlama sisteminin tanımı, tarihçesi ve önemi açıklanmıştır. İkinci bölümde, ERP uygulaması kapsamındaki tüm Finansal Yönetim süreçleri açıklanmıştır. Son bölümde, pratik ve genel uygulanabilinir uçtan uca süreçler, kurallar ve prosedürler, vaka çalışmalarıyla desteklenerek, aynı zamanda önemi ve beklenen faydaları vurgulanarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Enterprise Resource Planning implementations are big investments for companies to have better vision on internal cost, more flexible business processes and efficiency increase across the organization. Although there are many other factors, which were part of this study, analyzing and improvement of business processes, are critical tasks for success of implementation. Successful combination of Enterprise Resource Planning and Financial Management will provide organization to have better control and monitoring on their assets, expenses and income for sustainable business. Since Finance is very often and directly affected by all operations, it is critical to give high priority to financial processes regarding process re-engineering. The best way to improve efficiency and benefits of implementation, is the harmonization and centralization of these processes. For global organizations, it is a big challenge to have harmonized and centralized financial processes since each country or region might have different regulations or different best practices. For this reason, this study approached centralization and harmonization by end-to-end processes. This thesis has three chapters. In the first chapter of the study, definition, history and importance of Enterprise Resource Planning systems were explained. In the second chapter, all Financial Management processes which are in scope of ERP implementation are described. In the last chapter, generic and practical end-to-end processes, rules and procedures were explained by emphasizing importance and expected benefits by supporting them with case studies.