Kütahya Vahid Paşa Kütüphanesi'nde bulunan tezhibli Kur'an-ı Kerim'ler
The restorative Qur'an in the Library of Kütahya Vahid Pasha
- Tez No: 578471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
“Kütahya Vahid Paşa Kütüphanesi'nde Bulunan Tezhibli Kur'an-ı Kerimler”adlı tezim, 18. ile 19. yüzyıl arasına tarihlenmekte ve dönemin süsleme özelliklerini taşımaktadır. Burada başkentte görülen ihtişamlı bezemenin dışında daha sade ve Barok-Rokoko üslubunun klasik anlayışıla bir kullanımı görülmektedir. Bu kütüphanede yer alan tezhipli Kur'an-ı Kerimlerin daha önce kimse tarafında incelenip, yayın haline getirilmediği yapılan çalışmalar sonucunda tespit edilmiş ve bunun üzerine bahse konu isimli tez çalışması ortaya çıkmıştır. Tezimizdeki hedef; 18. – 19. yüzyıllar da tezhip sanatının kaynaklar doğrultusunda incelenip, Vahid Paşa Kütüphanesi'ndeki Kur'an-ı Kerim yazmalarında yer alan görsellerle karşılaştırılıp, Türk kitap sanatının dallarından olan tezhibin gelişimine ve bu sanat koluna daha fazla önem verilip araştırmalar yapılmasına katkıda bulunmaktır. Yapılan incelemeler sonucunda yazma eserler kütüphanesinde 27 adet kayıtlı tezhipli eser bulunmuştur. Bulunan yazmaların birçoğunun süslemelerinde tahribatın fazla olmasından kaynaklı bezemelerde bozulma ve sayfalarda kopmalar mevcuttur. Bu kitaplarda süslemeler yazma eserin fihrist, serlevha, unvan, sayfa kenarlarında ve hatime yapraklarında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In my thesis titled Tez The Holy Quran with Illumination in the Library of Vahid Pasha Manuscripts, it is dated between the 18th and 19th centuries and has ornamental features of the period. Apart from the splendid decoration seen in the capital, a simple and Baroque-Rococo style is used in a classical understanding. It has been determined that the illuminated Quran in this library has not been examined and published by anyone before. The target in our thesis; In the 18th and 19th centuries, the art of illumination was examined in the light of the sources, and compared with the visuals in the Quran writings in the Vahid Pasha library. As a result of the examinations, 27 registered illuminated works were found in the manuscript library. Many of the manuscripts have deterioration in decoration due to excessive destruction of the decorations and breaks in the pages. The decorations in these books have been found on the edges of the index, page, title, and hatime leaves of the writing work.