Kütahya Vahîd Paşa Yazma Eserler Kütüphanesinde bulunan Osmanlı Dönemi ebrûlu ciltler
Ottoman Period marbled volumes in Kütahya Vahit Pasha Manuscript Library
- Tez No: 967466
- Danışmanlar: PROF. DR. HİCABİ GÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı Kütahya Vahîd Paşa Yazma Eserler Kütüphanesi'nde bulunan Osmanlı Dönemine ait yazmalardaki ebrûların tarihi, çeşidi, yapım tekniği, malzeme ve renkleri bakımından incelenmesi ve böylece yapıldıkları dönemin Ebrû tarihi bakımından ele alınmasını içermektedir. Bunun için Kütahya Vahîd Paşa Kütüphanesi'nde bulunan Osmanlı Dönemine ait 3355 yazma eser içerisinden 72 adet yazma eser çalışmamıza uygunluğu bakımından tespit edilmiştir. Tespit edilen ebrûlu yazmaların da dönem ve üslup özelliklerinin belirlenmesine çalışılmış 2 bölüm, bir değerlendirme ve sonuç bölümü yazılarak konu nihayetlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the marbling in the manuscripts belonging to the Ottoman Period in Kütahya Vahîd Paşa Manuscript Library in terms of their history, types, production techniques, materials and colours, and thus to discuss the period in which they were made in terms of the history of marbling. For this purpose, 72 manuscripts among the 3355 manuscripts belonging to the Ottoman Period in Kütahya Vahîd Paşa Library were identified in terms of their suitability for our study. The period and style characteristics of the identified manuscripts with marbling were tried to be determined and the subject was finalised by writing 2 chapters, an evaluation and a conclusion chapter.