Yüksek sıcaklık etkisinde ısı yalıtım malzemelerinin özeliklerinin incelenmesi
Investigation of properties on thermal insulation materials under the effect of high temperature
  1. Tez No: 578482
  2. Yazar: KADİR ÖZGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE KILINÇKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Türkiye'de ve Dünya'da enerji tüketimi hızla artmaktadır. Enerji kaynaklarının büyük bir oranı binalarda ısıl konforun sağlanması amacıyla ısıtma/soğutma için harcanmaktadır. Bu nedenle, binalarda harcanan enerjinin doğru bir yalıtımla minimuma indirgenmesi gerekir. Yalıtım malzemeleri yalıtım amaçlarına göre su, ısı, ses ve yangın olarak gruplandırılır. Isı yalıtımı yapılırken yangın gibi yüksek sıcaklık etkisi göz önüne alınmalıdır. Bina sayısının ve yoğunluğunun artması nedeniyle son yıllarda Türkiye'de ve Dünya'da yangın sonucu oluşan yapı hasarları önemli can ve mal kayıplarına yol açmaktadır. Bu etkilerle oluşabilen patlamalar betonda fiziksel ve mekanik özelikleri değiştirir. Bu sebeple yapı üretiminde ısı yalıtım malzemelerinin seçimi önem taşımaktadır. Yalıtım endüstrisinde en çok EPS, XPS, taş yünü ve cam yünü gibi ısı yalıtım malzemeleri kullanılır. Bu çalışmada sektörde en çok kullanılan ısı yalıtım malzemelerinden dört tanesinde yoğuşma tahkiki yapılmıştır ve yanmasıyla çıkan gazlar araştırılmıştır. Yapılan araştırmada, yanmaz nitelikteki ısı yalıtım malzemelerinin enerji tüketimini azaltırken yangının yayılmasını ve zehirli gazlarla can kayıplarını önlemesi için yapılacak çalışmaların önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The energy consumption is accelerating around in Turkey and in the World. A major part of energy resources is used for heating/cooling purposes in order to ensure thermal comfort in buildings. For this reason, the energy used to heat the buildings must be reduced to a minimum with a proper thermal insulation. Insulation materials are grouped as moisture, thermal, acoustic and fire. When used for thermal insulation, high temperature effects like fire on the material must be considered. In the recent years, due to the increasing numbers and intensity of buildings the effects of fire in terms of damage result in loss of life and property in Turkey and in the World. Possible spalling and bursts that occur under these effects change the physical and mechanical properties of concrete. For this reason, the selection of thermal insulation materials are important. In the Insulation Industry, the most commonly used thermal insulation materials are EPS, XPS, rock wool and glass wool. In this study, four of the most commonly used thermal insulation materials in the sector were tested for condensation calculations and the gases emitted by combustion were investigated. The researches reveal that fireproof thermal insulation materials not only reduce the energy consumption but also reduce potential loss of life by preventing the spread of fire and the release of toxic gases. Therefore, next studies about this subject is very significant.