Haksız rekabette hukuk davaları
Civil lawsuits in unfair competition
  1. Tez No: 578483
  2. Yazar: ŞİRİN KOÇAK GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA CENKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu‟nda haksız rekabete dair hükümler, ticari nitelik taşıyıp taşımadığına bakılmaksızın tüm haksız rekabet hallerini kapsayacak şekilde ve son derece ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Bu çalışmanın konusunu ticari hayatta önemli yer tutan“Haksız Rekabette Hukuk Davaları”oluşturmaktadır. Tezin amacı; haksız rekabet nedeniyle açılabilecek olan hukuk davalarının birbirinden farkları ve sonuçları hakkında bilgi verilerek uygulayıcılara yardımcı olmaktır. Bu amaca yönelik olarak haksız rekabet nedeniyle açılabilecek olan tespit, önleme, eski hale getirme, maddi ve manevi tazminat davalarının açılma koşulları ve yargılama süreci hakkında detaylı açıklamalar yapılmıştır. Çalışma, esas olarak üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk olarak haksız rekabete ilişkin genel esaslar hakkında bilgi verilmiştir. Ardından birbirine çok benzeyen ve hatta birbirini tamamlayan haksız rekabet halleri, örnekler verilerek somutlaştırılmaya çalışılmıştır. Tezin son kısmında ise asıl konumuz olan haksız rekabette hukuk davaları, hem esasa hem de usule ilişkin olarak incelenmiştir. Bu bağlamda haksız rekabette hukuk davaları bakımından önem arz eden geçici hukuki koruma tedbirlerine de yer verilerek dava açılmadan önce başvurulabilecek süreç hakkında açıklama yapılmıştır. 01.01.2019 tarihinden itibaren haksız rekabet nedeniyle açılan hukuk davaları açısından da uygulanacak olan ticari davalarda arabuluculuk dava şartı hakkında da açıklama yapılarak tezimiz sonuçlandırılmıştır
Özet (Çeviri)
In the Turkish Trade Law no 6102, the provisions related to unfair competition arranged in detail to cover all unfair competition situations regardless of their commercial qualification. This study‟s main matter in hand consist“Civil Cases in Unfair Competition”which take an important place in trade life. The aim of this thesis is to help to practitioners via informing them about the differences and the consequences between possible civil cases related to unfair competition. In this vein, detailed explanations have been made about the litigation and sue processes of detection, prevention, restitution, material and non-pecuniary damages developed out of the unfair competition. The study consists of three main sections. Firstly, the information about general principles of unfair competition has been given. Then, it has been tried to concrete the unfair competition situations which are very similar to or complement to each other. In the final section of the thesis, our main topic“civil cases in unfair competition”have been examined in terms of their basis and procedures. In this context, with giving place to temporary legal protections which are important for civil cases in unfair competition, explanations about the processes that might be applied before the litigation have been made. The thesis was finalized by making explanations about the mediation case condition in trade cases which is also going to be applied for civil cases opened due to unfair competition from 01.01.2019.