Ofis tasarımlarında çevresel faktörler
Environmental factors in office design
  1. Tez No: 578489
  2. Yazar: OZAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÖZKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma ofis tasarımlarında çevresel faktörleri incelemek ve çevresel faktörlerin çalışanların verimliliğine olan etkisini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda birinci bölümde ofis kavramı, tasarımı ve ofis tasarımlarında yeni yaklaşımlara değinilmiştir. İkinci bölümde ofis tasarımlarının ofis çalışanları açısından önemi vurgulanmıştır. Geçmişten günümüze ofis türleri araştırılmıştır. Üçüncü bölümde çalışma ortamının çalışanların verimliliğine olan etkisi incelenmiştir ve çalışma yöntemlerine değinilmiştir. Dördüncü bölümde ofis tasarımında kullanılan unsurlar üzerinden ofis ve çalışan verimliliği üstündeki etkileri incelenmiştir. Son bölümde ofis tasarımında çevresel faktörleri incelemek amacıyla paylaşımlı ofis yapıları araştırılmıştır. Workinton örneği üzerinden literatür ile uyumu anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is designed to examine environmental factors in office designs and to examine the impact of environmental factors on employee productivity. In line with the aim of the study, the first part discusses new concepts in office design, office design and office design. In the second part, the importance of office designs for office workers is emphasized. In the third chapter, the effect of working environment on the productivity of the employees is examined. In the fourth chapter, the effects on office and employee productivity were investigated. Last chapter, shared office structures were investigated in order to examine environmental factors in office design. The workinton sample is described in the literature.