Düzce ili için derece zaman ve sıcaklık analizine göre farklı duvar tiplerinde yalıtım malzemelerinin optimum kalınlığı, özgül ısı kaybı ve yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacı hesabı
Optimum thickness of the insulation materials in different wall types according to degree time and temperature analysis for Düzce province
  1. Tez No: 578507
  2. Yazar: HASAN SAYEBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dünyada ve ülkemizde enerjiye olan ihtiyaç her geçen gün artırmaktadır. Enerjinin üretimi ve kullanımı esnasında çevreye verdiği zararları da göz önünde bulundurursak enerji tüketimi ve tasarrufu konusunda daha dikkatli olmamız gerektiği ortaya çıkmaktadır. Sanayinin yanı sıra ülkemizde ve dünyada enerjinin büyük bölümü evlerde tüketilmektedir. Evlerde tüketilen enerjinin belirli bir kısmı ısıtma ve soğutma, yani konfor şartlarının iyileştirilmesi için harcanmaktadır. Yapılarda ısınma amaçlı kullanılan enerjiden tasarruf edilmesinin en uygun yolu yalıtım yapılmasıdır. Bu çalışmada, öncelikle Düzce ili ısıtma ve soğutma derece saat hesapları yapılmıştır. Hesaplamalarda kullanılan saatlik sıcaklık verileri MGM istasyonundan temin edilmiştir. Elde edilen veriler excel ortamına aktarılarak hatalı ve eksik veri kontrolü yapılmıştır. Ortalama sıcaklık değerleri dikkate alınarak problemli verilerin düzeltilmesi sağlandıktan sonra; Isıtma için 15 °C soğutma için ise 22 °C'lik denge sıcaklıkları için derece saat ve gün hesaplamaları yapılmıştır. Bulunan derece gün değeri ile tuğla ve gaz beton duvarlar için taş yünü, EPS ve XPS yalıtım malzemeleri kullanarak optimum yalıtım kalınlığı hesabı yapılmış ısıtma maliyeti, tasarruf miktarı ve geri ödeme süreleri dikkate alınarak Düzce ili şartları için en uygun yalıtım malzemesine karar verilmiştir. Son olarak örnek aldığımız binanın tuğla ve gaz beton duvar tipleri ve çeşitli yalıtım malzemelerine göre 5 farklı durumu için TS 825 standartlarına göre özgül ısı kaybı ve yıllık ısıtma enerji ihtiyacı hesaplanarak karşılaştırmalı olarak yorumlanmış ve tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The need for energy in the world and in our country increases day by day. If we take into consideration the damages caused by the environment during the production and use of energy, we should be more careful about energy consumption and saving. In addition to industry, most of the energy in our country and in the world is consumed in homes. A certain portion of the energy consumed in homes is spent on heating and cooling, ie improving comfort conditions. The most suitable way to save energy used for heating purposes in buildings is insulation. In this study, firstly, heating and cooling degree hour calculations were made for Duzce province. The hourly temperature data used in the calculations were obtained from the MGM station. The data obtained were transferred to excel environment and incorrect and incomplete data control was performed. After correcting the problematic data by considering the average temperature values; For heating temperatures of 15 °C and for cooling temperatures of 22 °C, degree hour and degree day calculations were made. The optimum insulation thickness was calculated by using stone wool, EPS and XPS insulation materials for brick and aerated concrete walls and heating cost, saving amount and reimbursement period were determined. Finally, for 5 different cases of brick and aerated concrete wall types and various insulation materials, specific heat loss and annual heating energy requirements were calculated and interpreted according to TS 825 standards and the recommendations were made comparatively.