Perakende sektöründe mağazalar arası stok transferi ve bir uygulama
In-store stock transfer in the retail sector and a case study
- Tez No: 578506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Perakende sektöründe, firmalar, talep planlama ve alokasyon planlama üzerine yoğun bir şekilde çalışmasına ve bu fonksiyonlar için ileri düzeyde yazılımlar kullanmasına rağmen talepte yaşanan ani bir değişim, dalgalanma veya promosyon, kampanya gibi sonucu tam kestirilemeyen aktivitelerden kaynaklı, bazı mağazalarda fazla stok oluşurken bazı mağazalarda ise eksik stok yaşanmaktadır. Bu gibi durumlar envanter maliyeti veya satış kaybı olarak şirkete zarar yaratmaktadır. İyi bir talep tahmini veya iyi bir alokasyon planlama operasyonel açıdan tek başına yeterli olmadığı üzere mağazalar arasında stok dengeleme problemi de çözülmesi oldukça önemli bir vaka haline gelmiştir. Bu tezde , çok büyük bir perakende firmasının mağazalarda yaşadığı eksik stoktan kaynaklı satış kaybını veya fazla stoktan kaynaklı envanter maliyetini minimize edecek mağazalar arası transfer problemi üzerine çalışılmıştır. Mağazalar arası stokları dengelemek amacıyla transfer planlaması için matematiksel bir model geliştirilmiş olup, problem IBM CPLEX programında çözülmüştür. Modelin girdileri kapsamında, reel talep tahmin verisi, mağaza isim, lokasyon ve eksik, fazla stok verisi bulunmaktadır. Modelin sonuçları kapsamında hangi mağazalar arasında transfer yapılacağı, hangi ürünlerin transfer edileceği, ürün bazında ne kadar miktarda transfer edileceği bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In retail sector, although companies work hard on demand forecasting and allocation planning and use advanced planning tools for these subjects, it is possible to face stock out in some stores or surplus stock in another stores due to sudden variation, fluctuation on demand or activities such as promotion, discount which has uncertain effect on stock. Such cases are resulted in lost sales and inventory cost for the company. Since only good demand forecasting or good allocation planning is not enough in perspective of operation, balancing stock between stores problem became a case which is important to be solved. This paper studies on lateral transshipment problem which minimizes the lost sales due to stock out and inventory cost due to extra stock for a big retail company. A mathematical model was developed and problem was solved with IBM CPLEX software. Real demand forecast data, name of store, location of store and excess, missing stock of store data are inputs of the model. Which stores will be included in transshipment, which products will be transferred and how many unit per product will be transferred are outputs of the model.