Azoboyar Schiff bazları ile çinko komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and biological activities of zinc complexes with azo dye schiff bases
- Tez No: 578530
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yapısında sp2-hibritli karbon atomlarına bağlı kromofor azo grubu (-N=N-) bulunduran bileşiklere azoboyar maddeler denir. Azo grubunu oluşturmak için yapılan kenetleme reaksiyonuna ise azo kenetlemesi adı verilir. Bu tepkime çok sayıda renkte ve renk tonunda yüzlerce azoboyar maddesi elde etmek için boyarmadde endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca azo-Schiff bazı metal kompleksleri, antikanser aktiviteye sahip olmalarından dolayı son yıllarda tıp alanında da kullanılmaktadır. Bu çalışmada, ilk aşamada anilin türevlerinin çeşitli şartlar altında azokenetleme reaksiyonları gerçekleştirildi. İkinci aşamada sentezlenen bu kenetleme ara ürünleri çeşitli benzaldehit türevleri ile kondenzasyon reaksiyonu sonucu azoboyar Schiff bazı bileşikleri elde edildi. Üçüncü aşamada ise sentezlenen azo-Schiff bazlarından çinko metal tuzu ile çeşitli şartlar altında kararlı metal kompleksleri sentezlendi. Sentezlenmiş olan çinko metal komplekslerin antibakteriyel ve antifungal etkileri çeşitli antibiyotiklerle mukayase edilerek belirlendi.
Özet (Çeviri)
Compounds containing chromophore azo groups (-N = N-) bound to sp2-hybrid carbon atoms are called azo dyes. The coupling reaction to form the azo group is called azo coupling. This reaction is widely used in the dyestuff industry to produce hundreds of azo dyes in many colors and shades. In addition, azo-Schiff has been used in medicine in recent years due to the anticancer activity of some metal complexes. In this study, in the first step, azo coupling reactions of aniline derivatives were performed under various conditions. In the second step, these chelating intermediates synthesized azo dyestuff Schiff base compounds were obtained by condensation reaction with various benzaldehyde derivatives. In the third stage, stable metal complexes were synthesized with zinc metal salt from various azo-Schiff bases. Antibacterial and antifungal effects of synthesized zinc metal complexes were determined by comparing with various antibiotics.