Narda meyve iç çürüklüğü hastalığının mücadelesinde farklı ilaçlama programlarının etkililiklerinin geleneksel ve elektrostatik püskürtme teknikleri kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of efficacious of different application programmes using traditional and electrostatic spraying techniques in control of fruit rot of pomegranate
- Tez No: 729074
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİP TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yetiştiriciliğini dünya çapında etkileyen başta Alternaria spp. olmak üzere Aspergillus niger, Botrytis spp. ve Penicillium spp. etmenlerinin de neden olabildiği meyve iç çürüklüğü narın önemli majör hastalıklardan biridir. Meyve iç çürüklüğü Dünya ihracat ve iç pazarını ciddi derecede tehdit ederek önemli sorunlara neden olabilmektedir. Bu hastalığa karşı narda ruhsatlı herhangi bir fungisit bulunmamaktadır. Her ne kadar hasat sonrası problem olarak karşımıza çıksa da hastalık gelişimi çiçeklenme döneminde başlamaktadır. Hasat sonrasında uygulama yapılacak herhangi bir kimyasal veya biyolojik mücadele hastalığı önlemede etkili olmamaktadır. Bu çalışmada farklı etki mekanizmasına sahip fungisitler ile hazırlanan ilaçlama programlarının etkililikleri elektrostatik püskürtme ve geleneksel ilaçlama yöntemi kullanılarak ticari nar bahçesinde karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen verilere göre elektrostatik püskürtme yöntemi uygulanan alanda meyvelerde iç çürüklükle bulaşıklılık yüzde oranı çiftçi koşullarında %12,5 olarak saptanırken, en etkili olan birinci ilaçlama programında fluxapyroxad 75 g/L + difenoconazole 50 g/L; trifloxystrobin %50; fosforoz asit 400 g/L ve bakır sülfat (65,82 g/L metalik bakıra eşdeğer) %7,5 olarak saptanmıştır. Entegre hastalık yönetiminde daha başarılı sonuç veren elektrostatik püskürtme yöntemi kullanılırsa daha etkili olacağı daha az ilaç+su karışımı kullanarak daha başarılı ilaçlama yapabileceği bu çalışmayla bir kez daha belirlenmiştir. Sonuç olarak, birden fazla patojenin neden olduğu meyve iç çürüklük hastalığının tamamen önlenmesi mümkün değildir. Ancak, uygulama zamanını doğru bir şekilde belirlenip çiçeklenme döneminde doğru uygulama gerçekleştirilirse hastalık oluşumunun azaltılabileceği bu çalışma ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Pomegranate fruit rot disease, known as“heart rot”, caused by mainly Alternaria spp. Aspergillus niger, Botrytis spp. and Penicillium spp. is a major pomegranate disease that impacts production worldwide. Fruit rot causes serious problems by threatening the world export and domestic market, as well. There is no registered fungicide against this pomegranate fruit rot disease. Although it appears commonly as a post-harvest problem, disease development begins during the flowering period. Any chemical or biological control applied after harvest is not effective in preventing the disease. In this study, the effectiveness of the spraying programs prepared with fungicides with different mode of actions were evaluated comparatively under the commercial orchard conditions using electrostatic spraying and conventional spraying methods. According to the data obtained, percent infestation of heart rot for 1st application program fluxapyroxad 75 g/L + difenoconazole 50 g/L; trifloxystrobin 50%; phosphorous acid 400 g/L and copper sulfate (equivalent to 65,82 g/L metallic copper) was determined as the most effective one with 7,5% compare to that of farmer's condition with 12,5% with the electrostatic spraying method. In this study, it has been demonstrated once again that if the electrostatic spraying method, which gives more successful results in integrated disease management, is used, it will be more effective and can be applied more successfully by using considerably less fungicides + water mixture. As a result, it is not possible to completely prevent fruit internal rot caused by more than one pathogen. However, this study showed that the disease development can be reduced if the application time is determined correctly and is performed with the right application method during the flowering period.