Türkiye'de e-fatura, e-arşiv, e-defter ve e-mutabakat'ın şirketler üzerinde etkisi, denetimi ve vergilendirilmesi
The impact, controls and taxation of e-bills, e-archiving, e-ledgers and e-reconciliation on companies in Turkey
- Tez No: 578546
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT GÜNCELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Dünyada teknoloji alanında yaşanan gelişim ve değişim ülkelerin birbiriyle olan etkileşimini arttırmıştır. Bu etkileşim her alanda olduğu gibi muhasebe alanında da kendini göstermiş ve benzer hatta birçok uygulamada aynı olacak şekilde uyum süreci başlamıştır. 2000'li yılların başında dünyada başlayan“e”uygulamaların ilk adımları olan E-Fatura Türkiye'de 2008 yılında varolmuştur. Bunu takip eden“e”sürecinde e-Defter, e-Arşiv, e-Mutabakat gibi kavramlar türemiş ve oluşturulan altyapı ile uygulamaya koyulmuştur. Çalışmamızda bu uygulamaların kavramsal açıklamaları, kullanılma şekilleri, mevzuat içerikleri, kimlerin nasıl uygulaması gerektiği, avantajları ve dezavantajları tüm oluşum süreciyle detaylandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The developments and changing technology in the world has increased the interaction between countries. This interaction has manifested itself in the field of accounting as in all other fields and the process of harmonization has started with the same or similar as in many other applications. Start-up of“e”billing which had commenced in early 2000 in the world, happens to exist in 2008 in Turkey. Futher, e-Archive, e-Reconciliation, e-Ledger concepts were created and appropriate ınfrastructure was established in Turkey, too. In our study, the conceptual explanations of these applications, the ways of using them, the contents of the legislation, the ways in which they should be applied, the advantages and disadvantages are tried to be elaborated through the whole formation process.