Konaklama işletmelerinde çalışanların iş tatminlerinin ve iş motivasyonlarının örgütsel bağlılıklar üzerine üzerine etkisi
The effect of job satisfaction and work motivation of the employees in accommodation establishments on organizational commitment
  1. Tez No: 578565
  2. Yazar: MUSTAFA AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmanın temel amacı, konaklama işletmelerinde çalışanların iş tatmini ve iş motivasyonunun örgütsel bağlılığa etkisinin incelenmesidir. Bu amacın yanı sıra demografik değişkenler ile çalışma konuları arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde iş tatmini, iş motivasyonu ve örgütsel bağlılık kavramlarına ilişkin literatür taraması yapılmıştır. İkinci bölümde demografik özellikler, iş tatmini, iş motivasyonu ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Araştırmanın kapsamı Antalya - Belek oteller bölgesindeki 5 yıldızlı otellerin çalışanları seçilmiştir. Anket yöntemiyle toplanan verilerin analizinde demografik özellikleri tanımlamak için sayı yüzde dağılımı, iki ölçek ortalama puanları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için Spearman korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, iş tatmini ve iş motivasyon puanlarında artış olduğunda örgütsel bağlılık puanında da artış olmaktadır. Çalışanların iş tatminini, iş motivasyonunu ve örgütsel bağlılığı artırmaya yönelik girişimler planlanırken bu değişkenlerin göz önüne alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the effect of accommodation establishment employees' job satisfaction and job motivation on their organizational commitment. It also analyzes the demographic variables and the relationship between the study subjects. In the first section of the study, a literature review was carried out regarding the concepts of job satisfaction, job motivation and organizational commitment. In the second section, the relationships between demographic characteristics, job satisfaction, job motivation and organizational commitment were analyzed. The study population consisted of the employees in the 5-star hotels in Belek, Antalya. The data were collected through questionnaires and analyzed using numbers and percentages for demographic characteristics, and the Spearman correlation and regression analyses for the relationship between the mean scores of the two scales. Organizational commitment scores were found to increase as the job satisfaction and job motivation scores increased. These variables should be taken into consideration while planning interventions to increase employees' job satisfaction, job motivation and organizational commitment.