Medya okuryazarlığı dersini alan öğrencilerin sosyal medyaya yönelik tutumları
The attitudes of students taking media literacy course towards social media
  1. Tez No: 578567
  2. Yazar: SERVET TÜRKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA MİNDİVANLİ AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu araştırmada, medya okuryazarlığı dersini alan öğrencilerin sosyal medya tutumlarının cinsiyet, sınıf, anne-baba eğitim düzeyi, akademik başarı düzeyi, sosyal medya üyelik durumu, kullanım süresi, sosyal medyaya bağlanmak için kullanılan araç ve sosyal medyaya bağlandıkları ortam değişkenleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Iğdır ili merkez ortaokullarında öğrenim gören medya okuryazarlığı dersini alan öğrencilerdir. Araştırmanın örneklemi, medya okuryazarlığı dersini alan 460 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak Sosyal Medya Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek,“sosyal yetkinlik”,“paylaşım ihtiyacı”,“öğretmenlerle ilişki”ve“sosyal izolasyon”alt boyutlarından oluşmaktadır. Ölçek uygulanmadan önce geçerlik için doğrulayıcı faktör analizi yapılmış, güvenirlik için Cronbach's Alpha değerine bakılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin frekans ve yüzde değerleri incelenmiştir. Verilerin analizi için tek yönlü MANOVA ve bağımsız örneklem“t”testi kullanılmıştır. Bulgular: SMTÖ puanlarında sınıf, sosyal medya üyeliği olanlar, baba eğitim düzeyi, akademik başarı düzeyi, kullanılan araç ve kullanım süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılık varken; cinsiyet, anne eğitim düzeyine göre farklılık bulunamamıştır. Pİ, Sİ puanlarında cinsiyet, sınıf, baba eğitim düzeyi, kullanılan araç değişkenlerinde anlamlı farklılık varken; akademik başarı düzeyi, kullanım süresi değişkenlerinde farklılık bulunamamıştır. Oİ alt boyutunda kullanılan araç, kullanım süresi değişkenlerinde anlamlı fark varken; cinsiyet, sınıf, sosyal medya üyeliği, anne - baba eğitim düzeyi, akademik başarı düzeyi değişkenlerinde anlamlı farklılık bulunamamıştır. SY alt boyutunda cinsiyet, sosyal medya üyeliği, baba eğitim düzeyi, kullanma süresi değişkenlerinde anlamlı farklılık varken; anne eğitim düzeyi, akademik başarı düzeyi, kullanılan araç değişkenlerinde anlamlı farklılık bulunamamıştır. Sonuç: Araştırma sonucunda medya okuryazarlığı dersini alan ortaokul öğrencilerinin sosyal medyayı aktif kullandıkları ve sosyal medyaya karşı olumlu tutum içinde oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this research, it was aimed to determine the attitudes of the students to social media who take media literacy course in terms of gender, level of parental education, level of academic achievement, status of social media membership, occupancy, devices used and connected environment variables. Method: Survey method was used in the research. The target population of the research is the students who take social media course at the secondary schools in the center of Iğdır Province, in 2018-2019 Academic Year. The sample of the research consists of 460 students who take media literacy cource. Social Media Attitude Scale was used as data collection tool. The scale comprised of some subgroups such as“social competence”,“need for sharing”,“relationships with teachers”and“social isolation”. Confirmatory factor analyses were performed for the validity while Cronbach's alpha was used for the reliability. The frequency and percentage values of the data obtained were analyzed in the research. Unpaired t-test and one way MANOVA test were used for data analyses. Findings: In the scores of Social Media Attitude Scale Total Score (SMAS), some significant differences were found towards the variables such class, students who have social media membership, father education level, academic achievement level, usage of devices and occupancy while no differences results were found in gender and education level of the mother. In the scores of PI, SI, although significant differences were found in the variations such gender, class, father's education, used devices, there was no different results were found in the variation such academic achievement level occupancy. Some significant differences in the variations such used devices and occupancy were found in OI sub-dimensions but no meaningful results were detected in term of the other variations including gender, class, social memberships, mother education level, father education level, academic achievement level. Additionally, although, some significant differences were detected in term of some variations such gender, social media memberships, father education level, occupancy in SY sub-dimensions; no different results were detected in the other variation including mother education level, academic achievement level and usage of devices. Results: Data obtained from the research showed that secondary school students, who chose the media literacy course, actively used social media and had a positive attitude towards social media.