Girişimcilik eğitiminin girişimcilik niyeti üzerindeki etkisinin planlanmış davranışlar teorisine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of entrepreneurship training on entrepreneurial intention by theory of planned behavior
  1. Tez No: 578573
  2. Yazar: BERKANT USLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NURAY ATSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türkiye gelişmekte olan ekonomiye sahip bir ülkedir ve gelişmiş ülkeler arasında yer alabilmesi için bulunduğu dönem koşullarına uyum sağlamış, başarılı girişimcilere ve yoğun girişimcilik faaliyetlerine ihtiyacı bulunmaktadır. Bu nedenle, Türkiye'de son yıllarda her açıdan girişimciliğin geliştirilmesi çalışmaları ilgi görmektedir. Özellikle girişimciliğin geliştirilmesinde girişimcilik eğitimlerinin önemli bir rolü olduğu düşüncesi, girişimcilik eğitimi olgusunu hem araştırmacılar hem de politika yapıcıların odaklandıkları bir mesele olarak ön plana çıkarmaktadır. Buna rağmen literatür incelendiğinde gerek tez gerekse makale ve diğer araştırma ve yayın türleri açısından büyük bir eksiklik söz konusudur. Kısaca girişimcilik eğitiminin koşulları, düzeyleri, içeriği vb. konularda bilgi üretimi yetersizdir ve bu konuda yeni araştırmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışmada KOSGEB girişimcilik eğitimi alan bir grup katılımcının aldıkları eğitimin girişimcilik niyetleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu incelemede Ajzen'in (1971) Planlanmış Davranışlar Teorisi temel alınmıştır. Çalışmada nicel bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve İş Geliştirme Merkezinde (AKGİM), 09/2018-12/2018 tarihleri arasında KOSGEB girişimcilik eğitimi alan 260 kursiyer oluşturmaktadır. Katılımcıların aldıkları eğitimin girişimcilik niyetleri üzerindeki etkisini ölçmek için veriler yüz yüze anket yöntemi ile toplanmış, SPSS 25 paket programı ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları Planlanmış Davranış Teorisi boyutları olan algılanan davranışsal kontrol, öznel norm ve davranışa yönelik tutumun girişimcilik niyetinin oluşmasında etkin faktörler olduğu, girişimcilik eğitiminin tüm bu faktörleri olumlu yönde etkilediği, girişimcilik niyetinin oluşmasında doğrudan ve dolaylı olarak katkısının bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country with a developing economy. In order to be among the developed countries, it needs successful entrepreneurs who adapts themselves the era's conditions and intensive entrepreneurship activities. For this reason, in recent years the efforts to develop entrepreneurship are of interest by every actors of ecosystem. The idea that entrepreneurship education plays an important role, especially in the development of entrepreneurship, makes the concept of entrepreneurship education as a main issue for both researchers and policy makers. However, when the literature is examined, there is a great shortage in terms of both dissertation and other type of research and publication. In short, knowledge creation about the conditions, levels and content of entrepreneurship education is insufficient. Therefore, new research is needed in this issue. The aim of this study is to examine the effects of entrepreneurship education on the entrepreneurial intention of a group of participants who had KOSGEB entrepreneurship education. This study was based on the Theory of Planned Behavior of Ajzen (1971). A quantitative research method was used in the study. The sample of the study is composed of 260 trainees who have KOSGEB entrepreneurship education between 09/2018-12/2018 at Akdeniz University Entrepreneurship and Business Development Center (AKGİM). The data were collected by face-to-face survey. The data was analyzed with the SPSS 25 statistical program. According to the findings of the study, perceived behavioral control, subjective norm and attitude towards behavior were found to be influential factors in the formation of entrepreneurial intention. In addition, it has been showed that entrepreneurship education positively affects all these factors and that it contributes directly or indirectly to the entrepreneurship intention.