İşletmelerde iç denetim süreçlerinin hile denetimine etkisi ve bir uygulama
The effect of fraud audit in internal audit processes of bussinesses and a case study
- Tez No: 578618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dünya üzerinde yaşanan ekonomik gelişmeler, işletmeleri büyük ve karmaşık yapılara dönüştürmüştür. Dolayısıyla işletmelerin kontrolü de güçleşmiştir. En temel amaçları kar elde etmek ve sürdürülebilirliklerini sağlamak olan günümüz işletmeleri, söz konusu bu amaçlarının gerçekleşmesi önündeki en büyük engellerden biri ise hilelerin varlığıdır. Hilelerden dolayı işletmeler büyük maddi kayıplar yaşamaktadır. Üst yöneticilerden tutun da en alt kademelerde çalışanlara kadar herkesin hile yapma ihtimali vardır. Hilelerin tamamen yok edilmesi mümkün değildir ancak etkili çalışan bir iç kontrol ve iç denetim mekanizması, hilelerin önlenmesi ve azaltılması konusunda son derece önemlidir. Hileli işlemlerin önlenmesi ve hile risklerinin azaltılmasına karşı bir korunma sağladığı için işletme bünyesinde bir iç denetim biriminin kurulması zorunluluk haline gelmiştir. Bu çalışmada işletmeler için ciddi sorunlar teşkil eden hilelerin, önlenmesinde ve ortaya çıkarılmasında iç denetim süreçlerinin önemi bir uygulama ile birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent economic developments in the world have transformed businesses into big and complicated structures. Thereby controlling the businesses has become hard. The existence of fraud is one of the biggest obstacles for modern businesses, which mainly aims to profit and to carry out their sustainability. Businesses have a big financial loss due to fraud. From the top of the management to rank and file, all workers have the possibility to fraud. It is impossible to completely end fraud, however internal auditing and internal controlling mechanism are so important to hinder and decrease fraud. It is compulsory to set up an internal auditing department within the business to protect against fraudulent transactions. In this working, it is evaluated the importance of internal auditing processes to prevent and reveal frauds, which pose serious problems for the businesses, with a case study.