Ayfer Tunç'un romanlarında şahıslar dünyası
Character's world of Ayfer Tunç's novels
- Tez No: 485566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SAKALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Hayatın kurgusunu, sınırlılıkları ve imkânları dâhilinde esere aktaran yazarlar insa-nı olabileceklere, bir değil, bir kaç hayat sunarak hazırlama çabasındadırlar. Roman, hayata hazırlama noktasında sınırları en geniş olan edebî türdür. Edebiyatımızda yirmi beşinci yılını tamamlayan Ayfer Tunç, popülariteye yönel-meden, kaliteli ve yoğun içerikli edebî eserler ortaya koyan bir sanatçıdır. Romanları ede-biyatımızda -sadece kadın yazarlar arasında değil- kalıcı olacağını düşündüğümüz bir ya-zardır. Çalışmamızın birinci bölümünde Ayfer Tunç'un hayatına ve edebî kişiliğine ikinci bölümde ise eserlerinin isimlerine yer verilmiştir. Günlük hayat kurgusuna uygun olarak insanları yaşadıkları yerdeki insanlar çevresinde ele alan yazarımızın şahıslar dünyası te-zimizin üçüncü bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümde romanın tanıtımı ve özetinden sonra, şahıslar başkişi, norm karakter, kart karakter ve fon kişiler başlıkları altında ince-lenmiştir. Şahıslar dünyası baş kişiler ve diğerlerinin birbirleri ile olan ilişkilerini ortaya ko-yacak şekilde tablolaştırılmıştır. Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi ro-manında ise şahıs kadrosunun kalabalıklığı ve ilişkilerdeki karmaşa sebebiyle tablolaştırma yapılamamıştır. Şahıslar hayattaki gerçekliğin romana uygulanışının sonucunu somutlaştırmak amacıyla cinsiyetlerine göre, mesleklerine göre, öğrenim durumlarına göre ve romanlarda belirtildiği şekilde gayrimüslim ve farklı etnik kökene mensup kişiler olarak tasnif edilmiş-tir.
Özet (Çeviri)
The authors who transfer the fiction of life to the work of art within their finitenesses and possibilities make an effort to prepare the human to the things which are possible to happen presenting a few lives, not just one. Novel is a literary genre which has the broadest limits in relation to preparing to the life. AyferTunç who has completed her 25th years in literature is an artist who reveals lit-erary works with high quality and intense content without heading for popularity. She is an author who we consider that her novels will be long lasting in our literature, not only among the female authors. In the first part of our study, the life and literary personality of AyferTunç and in the second part, the names of her works take place. The author's characters world which she handles the people in their environment where they live in compliance with daily life fic-tion constitutes the third part of our study. In that part, after the introduction and summary of the novel, the characters have been examined under protagonist, (norm karakter) ,(kart karakter), (fonkişi) headings. The characters world has been tabulated revealing the relations of protagonists and the others. In the novel“BirDelilerEvininYalanYanlışAnlatılanKısaTarihi”the tabulation is restricted with protagonists because of the crowdedness of character staff and the com-plexity in relations. In order to embody the result of application of reality in life to the novel, the charac-ters have been classified according to their gender, occupations, educational background and as non-muslim and people who have different ethnic origin as stated in the novels.