Yarıiletkenler için yerel olmayan kinetik enerji yoğunluk fonksiyonelinin incelenmesi
The study of non-local kinetic energy density functional for semiconductors
- Tez No: 578659
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde silisyum, germanyum ve ikili yarıiletken bileşiklerin taban durumunda örgü sabiti, bant aralığı, hacim modülü farklı pseudopotansiyeller kullanılarak hesaplanmış ve çıkan sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Literatür değerlerine en yakın sonucu veren pseudopotansiyel seçilerek bant yapısı ve durum yoğunluğu hem silisyum ve germanyum için hem de ikili yarıiletken bileşikler (〖Si〗_(1-x) 〖Ge〗_x, InAs, GaAs, GaP) için çizilmiştir. Hesaplamalar Quantum Espresso adlı bir modelleme programında Düzlem Dalga Öz Uyumlu Alan bileşeni kullanılarak yapılmıştır. Program sonucundan elde edilen değerler literatür değerleriyle karşılaştırılmıştır. Seçilen parametrelerin hesaplanan sonuçlar üzerinde etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the lattice constant, band gap and bulk modulus of the semiconductor materials like silicon, germanium and binary semiconductors (〖Si〗_(1-x) 〖Ge〗_x, InAs, GaAs, GaP) are calculated by using different pseudopotentials and and the results are compared to the calculated. In addition to that by choosing the best fit pseudopotential given nearest value the band structure and the density of state are plotted both for semiconductors silicon and germanium as well as for semiconductor binary alloys (〖Si〗_(1-x) 〖Ge〗_x, InAs, GaAs). The calculations were made using the Plane-Wave Self Consistent Field component in a modeling program called Quantum Espresso. The results obtained from the program were compared with the literature values and it was observed that the parameters used had an effect on the calculated results.