Development of active carrier system for lycopene using electrospraying method
Elektrosprey yöntemi kullanılarak likopen için aktif taşıyıcı sistem geliştirilmesi
- Tez No: 578664
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yeni tüketim eğilimleri ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı nedeniyle fonksiyonel ürünlere yönelik artan bir talep var. Tüketicilere stabil ve fonksiyonel ürünler sunmak için, ürünlerin işlenmesi sırasında aktif bileşiklerin stabilitesi korunmalıdır. Bu amaçla, endüstride proses koşullarında stabilite, düşük çözünürlük, bozulma gibi problemlerin üstesinden gelmek için çeşitli enkapsülasyon teknikleri kullanılmıştır. Elektrosprey yöntemi, çeşitli enkapsülasyon uygulamalarında artan bir ilgi kazanmış çok yönlü ve ölçeklenebilir elektro-hidrodinamik yöntemdir. Bu çalışmada, likopen stabilitesini arttırmak için elektrosprey yöntemi kullanılarak biyopolimer olarak zein ile likopen enkapsülasyonu yapılmıştır. Hazırlanan enkapsülasyonun likopen stabilitesi üzerindeki etkisi UV ışığına maruz bırakılmaya karşı araştırıldı. Sonuçlar, likopen stabilitesinin arttırılması için enkapsülasyonun sisteminin morfolojisine ve etkinliğine olan etkileri açısından karşılaştırıldı ve tartışıldı. Elde edilen veriler, biyopolimer olarak zein kullanılarak hazırlanan likopen kapsüllerlerinin likopen stabilitesini arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With new consumption trends and a healthier way of life mindset, there is an increasing demand for functional products. In order to provide stable and functional products to consumers, the stability of the active compounds must be preserved during the processing of food. For this purpose, encapsulation techniques have been used in various industries in order to overcome problems such as stability, low solubility, degradation under process conditions for food applications. Electrospinning and electrospraying are two highly versatile and scalable electro-hydrodynamic methods, which have gained increasing attention in the various encapsulation applications. In this study encapsulation of lycopene with zein as a biopolymer by using electrospraying method to enhance the stability of lycopene was carried out. Effect of the encapsulation on the lycopene stability was investigated against exposure to UV light. The results were compared and discussed in terms of morphology and effectiveness of the encapsulation system for enhanced stability of lycopene. And obtained data showed that encapsulation of lycopene using zein as biopolymer improved the stability of lycopene.