Deniz Harp Okulu kürek takımına uygulanan kombine antrenmanların kürek ergometre performansları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of combined training on rowing ergometer performance experimented on Naval Academy rowing team
- Tez No: 578692
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu Çalışma kombine antrenman programları uygulayan kürek sporcularının kürek ergometre performanslarına etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu Araştırmada Deniz Harp Okulunda aktif olarak Kürek takımında yer alan yaşları 19-22 arasında değişen toplam 24 erkek katılımcı yer almaktadır, 12 denek, 12 kontrol grubu olmak üzere rastgele 2 gruba ayrılmıştır. Çalışmada 8 haftalık antrenman periyodu öncesinde ve sonrasında her iki grubunda antropometrik ölçümleri(Tanita BC418),nabız ölçümleri, kuvvet testleri (Takai) ve kürek ergometre testleri(Concept II-Model D) alınmıştır. Bulgular: Denek grubunun son test verileri El kavrama kuvveti Sağ57.83±6.14 El kavramakuvveti Sol 54.25±6.74 Sırt kuvveti 191.08±18.33 Bacak kuvveti 170.75±15.04 Kürek ergometresi Maksimum Güç 466.66±22.44 Kürek ergometresi Ortalama Güç 237.75±20.88 Kürek Ergometresi 500,1000,1500,2000 metre geçiş süreleri sırasıyla 1.33±0.093/ 3.39±0.10/ 5.34±0.15/ 7.33±0.31 olarak tespit edilmiştir. Kontrol grubunun son verileri incelendiğinde el kavrama sağ kuvveti51.6±6.87 el kavramasol kuvveti 48.18±5.23 sırt kuvveti Í63.0±20.1 bacak kuvveti 152.08±18.7 Kürek Ergometre maksimum güç 464.7±24.27.(watt) kürek ergometre ortalama güç 217.8±17.28(watt) kürek ergometre 500,1000,1500 2000 metre geçiş zamanları sırasıyla 1.64±0.29/ 3.50±0.19/ 5.48±0.14/ 7.59±0.31 olarak tespit edilmiştir Sonuçlar: Denek ve Kontrol grubu karşılaştırıldığında El kavramasağ ve sol kuvvetleri, sırt kuvvetleri, kürek ergometresi 500 m sonucunda p.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the effect of Combined Training on rowing athlete's rowing ergometer performance. Methods: The study consisted of 24 male athletes actively, aged 19-22,involved in the Rowing team at the Naval Academy (12 subject,12 control group).Anthropometric measurements (Tanita BC418), pulse measurements, strength tests (Takai) and rowing ergometer tests (Concept II-Model D) were taken before and after the 8-week training period. Findings: In the last test data of the Subject Group, the right hand force was determened as 83 ± 6.14, left hand force as 54.25 ± 6.74, back force as 191.08 ±18.33 leg force as 170.75 ± 15.04 Rowing Ergometer Maximum Power as 466.66 ± 22.44 Rowing Ergometer Average Power as 237.75 ±20.88. Rowing Ergometer depending on transition times of 500,1000,1500 2000 meters was determined as 1.33 ± 0.093 / 3.39 ± 0.10 / 5.34 ±0.15 / 7.33 ± 0.31 respectively. When the last data of the control group were examined, it was detected that the right hand force was 51.6 ± 6.87, left hand force was 48.18 ± 5.23, back force was Í63.0 ± 20.1, leg force was 152.08± 18.7, rowing ergometer maximum power was 464.7 ± 24.27. (watt), rowing ergometer average power was 217.8 ± 17.28 (watt). Rowing ergometer depending on transition times of 500,1000,15002000 meters was determined as 1.64 ± 0.29 / 3.50± 0.19 / 5.48 ± 0.14 / 7.59 ± 0.31 respectively. Results: Subject and control group and there was a significant difference between the right and left hand forces, back force, back ergometer in 500 m and p.