Üriner luteinizan hormon ölçümleri ile ovulasyon zamanının belirlenmesi
Determination of ovulation time by urinary luteinizing hormone measurements
  1. Tez No: 578708
  2. Yazar: FATMA HORASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÜMİT ÖZEKİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada Fırat Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine Ağustosl989-Temmuz 1991 tarihleri arasında infertifilite şikayeti ile başvuran 52 kadın incelemeye alındı. Ovulasyon tayini ve zamanının belirlenmesi için kullanılan çeşitli yöntemlerden dört tanesinin (BBT, serum LH ve progesteronu, üriner LH ölçümleri ve endometrial biopsi) etkinliği değerlendirildi. Spontan veya indüklenmiş edilmiş ovulasyonlu sikluslarda idrarda ve serumda LH ölçümleri, midluteal serum progesteron ölçümleri, bazal beden ısısı ölçümleri, luteal faz endometrial biopsileri yapıldı. Tüm hastalarda ovulasyonun varlığı, luteal faz progesteron düzeyleri ve endometrial biopsi örnekleri ile doğrulandı. Ovulasyon tayini ve zamanının belirlenmesi ile ilgili bu parametreler birbirleriyle karşılaştırmalı olarak tartışıldı. Günümüzde beklenilen ovulasyonun en güvenilir indikatörü olarak LH eğrisinin başlangıcı kabul edilmektedir. Hastanın kendisinin kullanabileceği, serum LH değişikliklerini yansıtan üriner LH kitlerinin kullanımı, ovulasyon tayininde pratik bir yöntem olarak geliştirilmiştir. Serumdaki gibi epizodik sekresyonlardan da etkilenmeyen üriner LH değerlerinin; ev ortamında bile bu kitler aracılığıyla kolayca gerçekleştirilebilmesi ovulasyon tayini ve zamanının belirlenmesi için pratik bir yöntemdir. Gelecekte bu kitlerin yaygın olarak kullanımı hasta ve hekimin yükünü azaltacak rölatif olarak ucuz bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
In this study, 52 women admitted to Fırat University Research and Application Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology with infertility between August 1989 and July 1991 were included in the study. The efficiency of four methods (BBT, serum LH and progesterone, urinary LH measurements and endometrial biopsy) were evaluated for the determination of ovulation determination and time. LH measurements in urine and serum, midluteal serum progesterone measurements, basal body temperature measurements, luteal phase endometrial biopsies were performed in spontaneous or induced ovulated cycles. The presence of ovulation in all patients was confirmed by luteal phase progesterone levels and endometrial biopsy specimens. These parameters for ovulation determination and time determination were discussed in comparison with each other. Nowadays, the beginning of the LH curve is accepted as the most reliable indicator of the expected ovulation. The use of urinary LH kits that reflect serum LH changes, which the patient can use himself, has been developed as a practical method for the determination of ovulation. Urinary LH values ​​which are not affected by episodic secretions as in serum; It is a practical method for determination of ovulation determination and time, which can be performed easily by means of these kits even in the home environment. The widespread use of these kits in the future is a relatively inexpensive method to reduce the burden of patients and physicians.