İzmir'de kurulu bazı rüzgar enerji santrallerinin çevresel etkileri
Environmental impacts of some wind power plants, in İzmir
  1. Tez No: 578718
  2. Yazar: SEZGİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR GÖKHAN ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezde İzmir'de kurulu bazı rüzgar enerjisi güç santrallerinin çevresel etkileri incelenmiştir. Rüzgar santralleri, rüzgardaki kinetik enerjiyi önce mekanik enerjiye daha sonra da elektrik enerjisine dönüştüren, sistemlerdir. Rüzgar santrallerinin kurulum ve işletim aşamasında çevresel etkiler ortaya çıkmaktadır. Bu çevresel etkiler; rüzgar türbinlerinin estetik etkileri, kuruldukları araziye etkileri, insan sağlığına etkileri, gürültü etkileri, flora ve faunaya etkileri ve elektromanyetik etkileri olarak sıralanmıştır. Bu çalışmada rüzgar santrallerinin tanımlanması, tarihçesi, yararları, zararları, ülkemizde ve dünyada rüzgar enerjisinin kullanımının durumu, ülkemizde rüzgar santralleri ile ilgili mevzuatlar araştırılmış, rüzgar türbinlerinin çevresel etkileri, İzmir ili kurulu rüzgar elektrik santralleri örneğinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the environmental impacts of some wind plant installed in the town of Izmir. A wind plant first converts the kinetic energy of the wind to mechanical energy and then converts this mechanical energy toelectrical energy. Environmental impacts occur during the installation and operation of wind turbines. These environmental impactsin order are; aesthetic effects of wind plants, the effects of flora and fauna, effects on the terrain which they are constructed on, effects on the human health, noise effects and the effects of electromagnetism. In this study, identification of wind plants, the history, benefits,damages and uses of wind turbines in our country and the world, related legislations in our country, the environmental impacts of wind turbines, are investigated in the case of wind power plants in the city of Izmir.