Sarıağız (Argyrosomus regius) juvenillerinde probiyotik kullanımının gelişim ve büyüme performansına olan etkileri
Effects of probiotics on growth performance in meagre (Argyrosomus regius) juvenile
  1. Tez No: 578719
  2. Yazar: GÜNEŞ YAMAN YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT SUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum, Rhodopseudomonas palustri ve Saccharomuces cerevisiae olmak üzere 4 adet probiyotik bakterisi püskürtme yöntemiyle pelet yemlere eklenmiş ve sarıağız (Argyrosomus regius) juvenillerindeki gelişim ve büyüme performanslarına olan etkileri incelenmiştir. Gruplar 3 tekrarlı olacak şekilde tasarlanmış ve deneme grubunun yemlerine 10 ml.kg-1 olacak şekilde probiyotik eklenirken, kontrol grubuna ise herhangi bir probiyotik ilavesi yapılmamıştır. Deneme sonunda elde edilen verilere bakıldığında probiyotik eklenmiş yemler ile beslenen grupta total boy 13,03±0,61 cm, ağırlık 21,08±1,26 gr, yaşama oranı %85,2±4,12, spesifik büyüme oranı %1,62±0,1.gün-1, yem dönüşüm oranı ise 1,22±0,1 olarak tespit edilmiştir. Kontrol grubundaki veriler incelendiğinde ise total boy 12,01±0,83cm, ağırlık 19,21±1,52 gr, yaşama oranı %73±5,53, spesifik büyüme oranı %1,46±0,1.gün-1, yem dönüşüm oranı ise 1,35±0,2 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 4 different species of probiotic bacteria, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum, Rhodopseudomonas palustri and Saccharomuces cerevisiae were supplemented into extruder feed by spraying and also effects on growth parameters in juvenile of meagre (Argyrosomus regius) were investigated. Trials were designed in triplicate and probiotic bacteria were administered in 10 ml.kg-1 in experimental groups whilst no probiotic was supplemented into control group. At the end of the experiment, in probiotic supplemented group total length, weight, survival rate and feed conversion ratio was measured as 13,03±0,61 cm, 21,08±1,26 gr, 85,2±4,12%, 1,62%.day-1, and 1,22, respectively. These parameters were recorded as 12,01±0,83 cm, 19,21±1,52 gr, 73±5,53%, 1,46%.day-1, and 1,35, respectively.