Use of geographic information system for evaluating the some geotechnical properties in Malatya, Turkey
Malatya' daki zeminlerin bazı geoteknik özelliklerinin coğrafi bilgi sistemi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 578724
  2. Yazar: BAHADIR KARABAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN İŞBUĞA, PROF. DR. ALİ FIRAT ÇABALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Malatya Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Müdürlüğü arşivindeki zemin etüt raporları, arazi ve laboratuvar deney sonuçları kullanılmıştır. 192 sondaj noktasında elde edilen veriler coğrafi bilgi sistemi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında SPT-N hesap analizleri, taşima gücü hesap analizleri, yeraltı suyu seviyesi ve su içeriği analizleri, sıvılaşma hesabı analizleri, kayma dalga hizi hesabı analizleri, kayma dalga hızı analizi 30 m, NEHRP (A.B.D.) deprem yönetmeliği ve Eurocode 8 göre zemin sınıflandırma analizleri, zemin büyütmesi hesabına göre deprem tehlike düzeyi analizleri, hakim titreşim periyoduna göre yerel zemin sınıfı analizleri yapılmış, analizlere yönelik haritalar Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) temelli yazılımlarla üretilmiştir. Bu bağlamda mühendislik çalışmalarında geoteknik verilerin daha etkin ve daha verimli kullanılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, soil investigation reports, field and laboratory test results in the archive of Malatya Metropolitan Municipality, Directorate of Reconstruction and Urban Planning Department are used. Data obtained from 192 borings are analyzed by using geographical information system. Within the scope of the study, SPT-N calculation analyses, bearing capacity calculation analyses, ground water level and water content analyses, liquefaction calculation analyses, shear wave velocity calculation analyses, shear wave velocity calculation analyses 30 m, soil classification analyses according to NEHRP (USA) earthquake regulation and Eurocode 8 , earthquake hazard level analyses according to soil amplification calculation, local soil class analyses according to dominant vibration period are made and maps for these analyses are produced with Geographic Information System (GIS) based software. In this context, it is aimed to use geotechnical data more efficiently and productively in engineering studies.