Meteoritlerin sınıflandırılması ve Türkiye'deki bazı meteoritlerin analizi
Classification of meteorites and analysis of some meteorites in Turkey
- Tez No: 578723
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması, Türkiye'de bulunan bazı meteorit örneklerin analizlerini kapsamaktadır. Örneklerin görsel incelemesi yapıldıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği'nde bulunan SEM cihazı ile atomik ölçekte görüntüleri alınmıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi TTM, MERLAB'da bulunan XRD cihazı ile mineral incelemeleri yapılmıştır. Son olarak Kanada'da bulunan Bureau Veritas Mineral Laboratories'te ICP-MS cihazı kullanılarak element ve bazı bileşen değerlerine ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar literatüre uygun olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master thesis covers the analysis of the meteorite sample some of Turkey. After the visual examination of the samples, atomic scale images were taken by SEM device in Chemical Engineering of Istanbul University. Afterwards, mineral examinations were carried out with XRD device at Istanbul University TTM, MERLAB. Finally, element and some component values were obtained by using ICP-MS device at Bureau Veritas Mineral Laboratories in Canada. The results obtained are given in accordance with the literature.