5-aminoizokinolin türevlerinin hazırlanması, karakterizasyonu ve antimikrobiyal çalışmaları
Preparation, characterization and antimicrobial studies of 5-aminoisoquinoline derivatives
  1. Tez No: 578734
  2. Yazar: MERVE FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yeni 5-aminoizokinolin türevlerinin sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. 5-Aminoizokinolin türevleri, tıp ve farmakoloji ve terapötikler alanındaki olası uygulamalar için hazırlanmıştır. Aminokinolinlerin bir kinolin çekirdeği vardır ve sıtmayı başarılı bir şekilde tedavi eden birinci sınıf bileşikler olduğu bilinmektedir. Klorokin ve amodiakin ilaçları, sıklıkla karşılaşılan anti-malaryallerdir. İzokinolin, kinolinin yapısal bir izomeridir ve anti-malarial aktivite için de kullanılmıştır. Bu çalışmada, olası ilaç uygulamaları için yeni aminoizokinolin türevleri sağlamak üzere izokinolin yapısı naftalen grupları ile birleştirilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin kimyasal yapıları Elementel Analiz, Nükleer Manyetik Rezonans Spektroskopisi (1H ve 13C NMR), Sıvı Kromatografi Kütle-Kütle Spektroskopisi (LC-MS-MS), Ultraviyole Görünür Spektroskopisi (UV-Vis), Fourier Dönüşümü Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR) ve Fotoluminesans (FL) yöntemleri ile incelenmiştir. Aminoizokinolin türevlerinin antimikrobiyal aktivite çalışmaları anti-bakteriyel ve anti-fungal etkilerini değerlendirmek için yapılmış ve fizikokimyasal parametreler de incelenmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Synthesis and characterization of new 5-aminoisoquinoline derivatives was carried out. 5-Aminoisoquinoline derivatives were prepared for possible applications in the field of medicine and pharmacology and therapeutics. Aminoquinolines bear a quinoline core and are known to be the first classs of compounds to successfully treat malaria, with the drugs chloroquine and amodiaquine being the commonly encountered anti-malarials. Isoquinoline is a structural isomer of quinoline and has been implicated for anti-malarial activity also. In this study, the isoquinoline structure was combined with naphthalene groups to provide new aminoisoquinoline derivatives for possible drug applications. The chemical structures of the compounds synthesized were examined by Elemental Analysis, Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy (1H and 13C NMR), Liquid Chromatography Mass-Mass Spectroscopy (LC-MS-MS), Ultraviolet-Visible Spectroscopy (UV-Vis), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR) and Photoluminescence (PL) methods. Antimicrobial activity studies of the aminoisoquinoline derivatives were conducted to evaluate their anti-bacterial and anti-fungal effects, and physicochemical parameters were also examined and discussed.