GPS ölçülerinin değerlendirildiği yermerkezli üç boyutlu ağlarda duyarlık ve güven optimizasyonu
  1. Tez No: 57874
  2. Yazar: ORHAN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLAN DİLAVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET GPS Ölçülerinin Değerlendirildiği Yermerkezli Üç Boyutlu Jeodezik Ağlarda Duyarlık ve Güven Optimizasyonu GPS teknolojisindeki hızlı gelişmeler, jeodezik ağ oluşturma aşamasında bu sistemin kullanımım artırmıştır. GPS ile oluşturulan jeodezik ağ - mutlak konum koordinatlarına göre daha duyarlı olarak elde edilen - bağıl konum koordinatları ile oluşturulur. Ağın tasarlanması aşamasında, ağdan beklenilen istekleri karşılaması ve buna bağlı olarak maliyetin en uygun hale getirilmesi problemi ile karşılaş ılır. Genellikle, tasarlanacak ağın nokta konumlan daha önceden yaklaşık olarak belli olduğundan, oluşturulacak böyle bir ağda îkinci Derece Optimizasyon söz konusudur. Optimizasyonda çözüm yöntemi olarak - yersel gözlemler için en tutarlı sonucu veren - U,m çözümü seçilmiştir. Yersel gözlemlere göre daha kararlı bir fonksiyonel modele sahip olan GPS bağıl koordinatlarının optimizasyonu da bu çözüm yöntemi ile yapılmıştır. Çözüm Sonucunda tasarlanan ölçme planı ve Ölçülerin ağırlıkları belirlenmiş, En Küçük Kareler Çözümü kullanılarak ağırlıkların toplamı amaç fonksiyonuna göre minimum yapılmıştır. Bu anlamda, duyarlık ve güven istekleri üzerine tasarlanan ağ maliyet yönünden de amaç fonksiyonu uygun olarak en uygun hale getirilmiştir. Tasarlanan ağın yapısı noktalar arası uzaklığa göre irdelenerek, genellemeye gidilmiştir. Anahtar Kelimeler : APS Bağıl Konum Koordinatları, îkinci Derece Optimizasyon VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Optimization of Precision and Reliability in Geocentric 3D Geodetic Network Evaluating by GPS Observations Rapid developments in GPS (Global Positioning System) Technology increase use of this system when a geodetic network is established. The network is made up with relative positioning coordinates, which is more precise than point positioning coordinates. In the network design stage, since the network try to correspond to desired purposes, a problem of optimum economy with respect to the demands is met. Generally, since point position of being designed the network on Earth are known, here Second Order Design is used. In the solution stage the U,m solution, that has given best consistent solution for terrestrial measurements, was chosen. In the Optimization and design of relative coordinates of GPS, since the functional model is more determined the terrestrial one, the solution was also used here. After the solution, the plan of observations was designed and the weights of observations were computed, and sum of the weight was done minimum by the Least Square Method according to the objective function. This sense, while the designed network which was optimizing with respect to precession and reliability, its economy also was optimized according to the objective function. The network was examined with respect to distances between the network points and some result were given. Keywords : Relative Coordinates with GPS, Second Order Design. vn