Ceylanlarda (Gazella subgutturosa) Ossa membri thoracici ve Ossa membri pelvini'nin bilgisayarlı tomografi görüntülerinin üç boyutlu modellenmesi
Three-dimensional modelling of computed tomography images of Ossa membri thoracici and Ossa membri pelvini in gazelles (Gazella subgutturosa)
  1. Tez No: 578759
  2. Yazar: İSMAİL DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN GEZER İNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmamızda doğal yaşam alanı sadece Şanlıurfa ili ile sınırlı olan ceylanların (Gazella subgutturosa) ön bacak ve arka bacak kemiklerinin multidedektör bilgisayarlı tomografi (MDBT) görüntüleri alınıp üç boyutlu modellemeleri yapılarak detaylı anatomik ve morfometrik özelliklerinin ortaya konulması amaçlandı. Bu amaç doğrultusunda Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesi kliniklerine getirilen ve yapılan tedavi sonrası kurtarılamayan 14 adet (7 dişi, 7 erkek) ölü ceylan kullanıldı. Ceylanların MDBT görüntüleri alınarak DICOM formatında kaydedildi. Elde edilen görüntüler MIMICS 20.1 programı kullanılarak üç boyutlu hale getirildi. Morfolojik ve morfometrik değerlendirmeleri yapıldı. Morfolojik özellikler incelendiğinde metacarpalia (Mc) III ve IV'ün taşıyıcı, Mc II ve Mc V' in ise tali metacarpus olarak bulunduğu belirlendi. Femur'un caudodistalinde bulunan condyluslardan; lateral condylusun medial condylusdan daha büyük olduğu, trochlea femoris'in ise medial kenarının daha büyük olduğu belirlendi. Metatarsalia (Mt) III ve Mt IV'ün taşıyıcı olduğu ve birbiri ile kaynaştığı, tali (sekonder) Mt ise bulunmadığı belirlendi. Ölçülen verilere bakıldığında ceylanların bacak kemiklerinin içerisinde en uzun kemiğin tibia olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The objective of the present study was 3D modelling of gazelles' (Gazella subgutturosa), whose natural habitat is only Sanliurfa province, fore and hindlimbs bones for investigating detailed anatomical and morphometric features with using multidedector computerized tomography (MDCT) images. In order to perform the study 14 (7 male and 7 female) dead gazelles were used. Materials were collected from Harran University Veterinary Medicine Faculty clinics and they were chosen among dying animals during or after treatment process. First of all, gazelles' MDCT images were taken and the images were saved DICOM formatted. These images were modelled 3D formation with MIMICS 20.1 software then, morphological and morphometrical evaluation was performed. In respect of morphological features, metacarpus (Mc) III and Mc IV were detected carrier metacarpal bone but, Mc II and Mc V were observed subsidiary metacarpal bone. Lateral condyle was bigger than medial condyle at caudodistal of femur and medial wing of trochlea femoris was measured bigger compared with opposite side. Metatarsus (Mt) III and Mt IV were also detected as the carrier Mt bone and these bones showed synostosis structure. There was no seconder metatarsus at gazelles' forelimb. Tibia was detected as the longest bone of the gazelles' skeletal system as a result of digital measurements.