Risâle-i Su'âl-i İblîs (Giriş- ses bilgisi- metin- dizinler- tıpkıbasım)
Risâle-i Su'âl-i İblîs ( Introduction- phonetical- text- indexs- facsmile)
- Tez No: 578773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YASTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 426
Özet
Bu çalışmanın konusunu; Konya Yazma Eserler Kütüphanesi 42 Kon 5407/1 numarada kayıtlı sade bir Türkçe ile yazılmış dini konulu Risâle-i Su'âl-i İblîs adlı yazma oluşturmuştur.Çalışma; Giriş, Ses Bilgisi, Metin, Dizinler ve Tıpkıbasım olmak üzere beş bölümden meydana gelmiştir.Giriş bölümünde eser, eserin yazarı ve yazıldığı dönem hakkında bilgi verilmiştir. Eserin dil hususiyetleri Ses Bilgisi kısmında detaylı olarak işlenmiştir. Metin bölümünde Risâle-i Su'âl-i İblîs, çeviri yazı alfabesi ile Latin harflerine aktarılmıştır.Çalışmanın son bölümü dizinden oluşmaktadır. Metinde geçen kelimeler metindeki anlamları ile açıklandıktan sonra metnin hangi varağında ve hangi satırında olduğu yazılmıştır. Metnin dizini kelime ve ekler olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study consist of the manuscript entitled Risâle-i Su'âl-i İblîs registered in Konya Manuscript Library with the registration number 42 Kon 5407/1. It was written on religious in clear Turkish. The study is composed of five section, namely Introductıon, Phonetical, Text, Indexs and Facsmile. Information is given in the ıntroductıon on about the book, ıts author and the period when it was written. Language properties of the work is studied in detail in the Phonetics part. The section entitled the text presents a transliterated version of Risâle-i Su'âl-i İblîs in the Latin Alphabet. The last part of the study is composed of index. The words that take place in the text are explained with its meanings, then these words are written according to in which paper and in which line of the text they are. The index of the text is prepared as words and appendix.