تفسير سورة الفاتحة لأحمد بن روح الله بن ناصر الدين الأنصاري الجابري، دراسة وتحقيق
'Ahmed Bin Ruhullah Bin Nâsıruddîn el-Ansârî el-Câbrî'nin Fatiha Suresi tefsiri' isimli elyazmasının tahkîki ve incelenmesi
  1. Tez No: 741400
  2. Yazar: ABDULRAHMAN HADI HASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKOU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Tefsir ilmi, en şerefli kelam olan Allah Teala،nın kelamıyla iştigal ettiği için en şerefli, kıymetli ve yüce ilimlerden kabul edilir. Müfessirler, Kitabullah،ı açıklama ve şerh etmenin, nahiv, sarf ve belagat gibi ilimlerde yöntemle iştigal etmelerinin yanı sıra buna uygun olarak önemli bir konumda olmuşlardır. Tefsir ilminin bu yüce konumu dolayısıyla, hicri XI. yüzyılın önde gelen alimlerinden Ahmed el-Ensari،nin Risale fi Tefsiri Surati،l-Fatiha adlı eserinin tahkik çalışmasını seçtik. Araştırmayı iki bölüm halinde ele aldık; ilk bölümde el-Ensari،yi tanıtarak, adı, lakabı, doğumu, ailesi, özellikleri ve vefatından bahsederek, ardından ilmi konumunu ve ulemanın onun hakkında söyledikleri sözleri ele aldık. Ardından Fatiha Suresi،nin tefsirinde takip ettiği metoda geçtik. Daha sonra da Risale،nin olumlu ve olumsuz yönlerinden bahsettik. İkinci bölümü ise Risale،nin tahkikine ayırdık. Burada el yazmasının ilmi değerine dikkat çektik, eserin müellife nispetinin tahkikini yaptık, muhtelif kaynak ve dizinlere başvurarak eserin başlığını doğruladık. Ardından güvenilir nüshalardan bahsettik. Eserin tahkikini yaptıktan sonra müellifin metodunu şu birkaç meseleyle tespit ettik، • Tefsirinde bir çok görüşü toplamıştır. Mesur, rey, fıkhi ve lügavi tefsirlere dayanmıştır. Bu da müellifin dil, gramer, fıkıh, inanç gibi çeşitli ilimleri bildiğini ve bunlara hakim olduğunu göstermektedir. • Müellif, bir meseleye sahabe, tabiin ve müfessirlerin görüşlerini zikrederek başlamış, bütün fırkaların delilini sunmuş ve genellikle müfessirlerin cumhurunun görüşüne meyletmiştir. Bazen de sunduğu delil ve burhanla görüşünde tek kalmıştır. Bu da meseleleri anlama ve bu meselelerde kendi görüşünü ortaya koyma yeteneğini ve yeterliliğini göstermektedir. Bu risaleyi tahkik etmeye bizi iten sebeplerin öne çıkanları bunlardır. Allah Teala،dan ihlas, kabul ve başarı isteriz. Başta ve sonda hamd Allah،adır. Anahtar Kelimeler، el-Ensari, İbn Ruh, Tefsir, Fatiha Suresi, Molla Ahmed.
Özet (Çeviri)
The knowledge of interpretation is one of Ashraf sciences, the greatest and its best, to be concerned with the words of the Almighty, who is supervised, and the expatriates are paid great place accordingly, in addition to the serious task For the science of interpretation and his place I chose to study this section, and work to achieve a message in the interpretation of Surat Al-Fatihah for Ahmed Al-Ansari from the filaments of the eleventh century migration. The work was divided into two parts, known in the first section of Ansari, speaking of his name, his name, and his birth, his family, his family, and his death, and then talked about his scientific status and the words of scientists, and then moved to talk about the curriculum The second section has been allocated to achieve the letter, and in which he has taken care of the scientific value of the line, and verify its ratio to the author, and prove from the title to return to different sources and scouts, and then described the copy of the author. The author begins mentioning the views of the companions, and the following, and the interpreters in one matter, and shows the argument for each team, and often tends to the opinion of the audience of the interpreters, and sometimes unique in the opinion of arguments and prostration, which hand This is the highlights of this work in achieving this letter, and ask God Almighty sincerity, acceptance and guidance, thank God first and others. Keywords، [Ansari - Ibn Spirit - Interpretation - Surah - Al - Fatiha - Mulla - Ahmed].