Ali Kerim; hayatı, sanatı ve şiirlerinin izleksel açıdan incelenmesi
Ali Kerim's life, his art, theme of poems
  1. Tez No: 578784
  2. Yazar: AYÇA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTAT DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırmanın amacı, Çağdaş Azerbaycan şiirinin gelişmesinde ve yenileşmesinde büyük hizmeti olan Ali Kerim'in hayatını, sanatını ve edebi kişiliğini incelemektir. Yazılı kaynaklar ışığında şairin eserleri çalışma yöntemimizi belirlemektedir. Öncelikli olarak şiirlerinde ele aldığı konular hakkında bilgiler verilmiş, sonrasında ise şiirlerindeki biçimsel unsurlar tespit edilmiştir. Tezimizin genel amacı Ali Kerim'in şiirlerinden yola çıkarak biçim ve içerik, lirik söylem tarzı bağlamında sanat anlayışını ortaya koymaktır. Böylece Azerbaycan edebiyatında ilkler arasına giren Ali Kerim'in edebiyata dair fikirlerinin anlaşılmasına da ışık tutacaktır. Anahtar Sözcükler Ali Kerim, Azerbaycan Edebiyatı, Azerbaycan Şiiri.
Özet (Çeviri)
The aim ofthis research is toexamine the life, art and literary personality of Ali Kerim, who has a great function in the development and modernization of contemporary Azerbaijani poetry. İn the light of written sources, the poet's works determine our method of study. Firstly, information about the topics that he embraced in his poems was mentioned and then the formal elements in his poems have been identified. The aim of our thesis is to present his sense of art in the context of form, content and lyrical discourse style based upon his poems. Thus, it will shed light on the understanding of Ali Kerim's ideas about literature who is among the firsts in Azerbaijani literature. Keywords Ali Kerim, Poetry, Azerbajian Literature, Azerbaijani Poetry.