Çalışanların performans değerleme algısının örgütsel sinizme ektisi; X bankası çalışanlarının performans değerlendirme algısının örgütsel sinizme etkisi adlı çalışma
A research for the effects of employee's perception of performance assessment system on organizational cynicsm
  1. Tez No: 578785
  2. Yazar: ŞEBNEM ATASAYAR TANRIYISEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışanların performans değerleme sistemine karşı algılarının örgüt içindeki sinizmin varlığına olan etkisini araştırmayı amaçlayan bu çalışma amprik bir çalışma niteliğindedir. Gerçekleştirilen literatür çalışması sonucunda çalışanların performans değerlendirme algısının örgütsel sinizm üzerinde etkili olabileceği şüphesine yönelik doğrulayıcı analizler yapılmıştır. Çalışmanın amacına uygun seçilmiş ölçeklerle hazırlanmış anket çalışmasında, Örgütsel sinizm kavramı için 13 ifade, çalışanların performans değerlendirme sistemi algılarını ölçmek amacıyla oluşturulmuş. 20 ifade yer almaktadır. Bu kapsamda hazırlanan anket çalışması, İstanbul'da yer alan 59 erkek, 92 kadın 151 X bankası genel müdürlük çalışanı üzerinde uygulanmıştır. Gerçekleştirilen regresyon ve korelasyon analizleri sonucunda, çalışanların performans değerlendirme algısının örgütsel sinizm kavramıyla negatif ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
A theoretic study about performance assessment systems, perception of performance assessment and organizational cynicism was implemented. As a result of the study, there was a suspicion that the perception of performance assessment may have effects on organizational cynicism and this situation was analyzed for verifying those suspicions. There are 20 statements, made up for testing the perceptions of the employees related to the performance assessment system and 13 statements made up for the organizational cynicism. A survey was conducted on 151 employee of in X bank's headquarters composed of 59 men and 92 women. As a result of the regression and correlation analysis, it was accapted that perception of performance assessment is negatively correlated with organizational cynicism.