Gastronomi turizminin yerel halk üzerindeki algısı ve sürdürülebilirliği: Giresun ili örneği
The perception of gastronomy tourism on local people and sustainability: example of Giresun
  1. Tez No: 578786
  2. Yazar: GÖKHAN KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yemek yeme, ilk çağlardan beri insanların en temel ihtiyaçlarından biri olmuştur. Ancak zamanla nüfusun ve kentleşmenin artması, yeni yaşam şekillerini de ortaya çıkarmış; gelişen küreselleşme ve teknolojiyle birlikte bireylerin ilgi ve talepleri de değişmiştir. Bu değişimle; bireylerin yaşamak için yemek yeme anlayışı, yerini yemek yeme için yaşama anlayışına bırakmış, yemek yeme karın doyurmadan ziyade keyif alma aracı haline gelmiştir. Bu anlayışla beraber bireyler evleri dışında da yemek yeme ve yeni tatlar deneyimleme arayışına girmişlerdir. Bu arayış iyi, farklı ve güzel yemek yeme bilimi olan gastronomi kavramını, yeni tatları deneyimlemek için farklı yerlere gitme hareketi de gastronomi turizmini ortaya çıkarmıştır. Gastronomi turizmine olan ilginin artması, destinasyon yöneticilerini de harekete geçirmiş ve bir bölgenin yöresel mutfak kültürü, destinasyon çekicilik unsuru olarak kullanılmaya başlanmıştır. Böylece; destinasyonların pazarlama çalışmalarında da önemli bir tanıtım aracı haline gelen yöresel mutfak kültürü, destinasyonların birbirleriyle rekabet etmelerini sağlayan bir unsur olmuştur. Ancak; yaşam şartları, nüfus ve beslenme alışkanlıklarındaki değişimler, doğal kaynakların tükenmesine ve doğal gıdalardan uzaklaşılmasına yol açmış, bireylerin sağlıklarını olumsuz yönde etkilemeye başlamıştır. Doğal ve organik ürünlere yeniden ulaşmak isteyen bireyler, kırsal kesimlere daha çok yönelerek gastronomi turizmi hareketini başlatmış; bu sayede gastronomi, farklı kültürel değerleri tamamlamakla birlikte sürdürülebilir turizme de katkı sağlayan bir unsur haline gelmiştir. Bu araştırma; Giresun halkının gastronomi turizmi hakkındaki algısını ve Giresun'un yöresel yemek kültürünün sürdürülebilir gastronomi turizmi kapsamında nasıl değerlendirildiğini ölçmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; Giresun'daki yerel halk ile yüz yüze görüşülerek halkın gastronomi turizmine yönelik algısı ölçülmüş ve bu algının Giresun'un destinasyon pazarlamasına olan katkısı ve bunun sürdürülebilirliğinin nasıl sağlanabileceğine yönelik öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Eating has been one of the most basic needs of people since early ages. However, with the increase in population and urbanization over time, new ways of life have emerged; With the developing globalization and technology, the interests and demands of individuals have changed. With this change; The understanding of eating for living has been replaced by the understanding of living for eating, and eating has become a means of pleasure rather than feeding. Together with this understanding, individuals have sought to eat and experience new tastes outside their homes. This quest has revealed the concept of gastronomy which is a good, different and beautiful food science, and the movement to go to different places in order to experience new tastes has revealed gastronomy tourism. Increasing interest in gastronomic tourism has also triggered destination managers and the local cuisine culture of a region has started to be used as a destination attraction. Thus; local culinary culture, which has become an important promotional tool in the marketing activities of destinations, has been an element enabling the destinations to compete with each other. But; changes in living conditions, population and dietary habits have led to depletion of natural resources and removal from natural foods, and have started to affect the health of individuals negatively. Individuals who want to reach natural and organic products again, have started the gastronomic tourism movement by turning to rural areas more; In this way, gastronomy has complemented different cultural values and has become a contributing factor to sustainable tourism. This research; was prepared to measure the perception of Giresun people about gastronomy tourism and how Giresun's regional food culture is evaluated within the scope of sustainable gastronomy tourism. In accordance with this purpose; The local people in Giresun were interviewed face-to-face and their perception of gastronomic tourism was measured and suggestions were made for the contribution of this perception to destination marketing of Giresun and how to ensure its sustainability.