Afyonkarahisar ilinde etnobotanik bir çalışma
An ethnobotanical study in Afyonkarahisar province
  1. Tez No: 578799
  2. Yazar: AYŞENUR EROĞLU ERİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YEŞİLADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fitoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Afyonkarahisar'da halkın bitkileri hangi yerel isimlerle adlandırdıklarını ve ne amaçlarla kullandıkları ve nasıl uyguladıklarını saptamaya yönelik etnobotanik çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar 2018 Mart ve Kasım ayları arasında ilin 1 ilçe, 2 belde ve 19 köyünde 54 kişi ile yüzyüze görüşülerek yürütülmüştür. Bu çalışmalarda bilhassa bu bitkilerden istifa eden kimseler ile yüzyüze görüşülmüş ve hazırlanan anket soruları yöneltilmiştir. Çalışma alanında 43 familyaya ait 102 taksona ait bitkilerin etnobotanik olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. 50 yaş üstü, ilkokul mezunu kimselerin bu konuda daha çok bilgisinin olduğu gözlemlenmiştir. Etnobotanik kullanım sayısı (%) bakımından en zengin familya Asteraceae (%17), daha sonra %12 ile Lamiaceae ve Rosaceae familyalarıdır.
Özet (Çeviri)
Ethnobotanical studies have been conducted to determine traditional uses, method of preparation and vernacular names of plants in Afyonkarahisar. These studies were initiated in March 2018 and completed in November 2018. Face to face interviews were conducted by 54 people in 2 towns, 1 district and 19 villages. People who benefited from plants in their region were specifically invited to respond to the questionnaire. It is observed that people over the age of fifty and who are primary school graduates have better knowledge about the benefits of these plants. As a result, 102 plant species in 43 families were identified. It is observed that Asteraceae ( 17%) is the most widely used ethnobotanical plant. Lamiaceae (12%) and Rosaceae (12%) share second place in terms of ethnobotanical usage.