Prioritization of risk mitigation strategies with visual based scenario analysis
Görsel tabanlı senaryo analizi ile risk önleme stratejilerinin önceliklendirilmesi
  1. Tez No: 578800
  2. Yazar: DİLŞEN KUZUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR BEHZAT TOKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnşaat sektörünün özgün ve karmaşık yapısı, şantiyelerde çok sayıda kazaya neden olmaktadır. Son zamanlarda işçi sağlığı ve iş güvenliğine verilen önem artmasına rağmen, halen zayıf risk yönetimi politikaları ile birlikte bu riskleri önleyici uygulamalar yetersiz kalmaktadır. Yüksek oranda kazalara neden olan sebeplerden biri, kaza senaryolarının gerektiği şekilde tespit edilememesidir. Bu durum aynı zamanda optimal risk azaltma stratejilerinin bulunmasını zorlaştırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, görsel tabanlı senaryo analizi ile risk azaltma stratejilerine öncelik vermeyi amaçlayan model ile birlikte, inşaat şantiyelerindeki kazaları ve etkilerini azaltmaktır. Risk faktörlerinin tanımlanması ve analizi için kazalara sebep olan senaryoların görselleştirilmesi önerilmiştir. Bunun için papyon modeli ve Delphi methodu birlikte kullanılmıştır. Papyon modeli oluşturulurken, risk faktörleri arasındaki karşılıklı bağımlılıkları kontrol etmek ve model için bir dinamizm oluşturmak için aralarındaki karşılıklı ilişki hesaplanmıştır. Daha sonra uygun stratejilerin tanımlanması için uzmanlarla Delphi çalışması gerçekleştirmiş ve tahminlerine göre stratejiler önceliklendirilmiştir. Stratejilerin risk azaltma üzerindeki etkilerini belirlemek için sonuçlar analiz edilmiştir. Risk azaltma etkinin yanı sıra, stratejilerin uygulama sırası için karar verirken stratejilerin maliyeti de göz önünde bulundurulmuştur. Sonuçta, önerilen model şantiyelerde sivri uçlu nesnelerle temastan kaynaklanan kazalar için bir vaka çalışması ile test edilmiştir ve risk yönetim sürecini kolay ve güvenilir hale getirerek uygulanabilirliğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Unique and complex nature of the construction industry brings a high number of injuries in construction sites. Although the importance given to the health and safety practices increased recently, still there exists inadequacy of preventative practices along with poor risk management policies. One of the reasons that cause a high incidence of injuries is inability to identify scenarios that create injuries effectively, which in turn makes finding optimal risk mitigation strategies difficult. So, the objective of this study is to reduce injuries and their impacts on construction sites, towards which a model is proposed that aims to prioritize risk mitigation strategies with visual based scenario analysis. Visualization of the scenarios that create injuries is proposed for the identification and analysis of risk factors.Bow-tie model is utilized along with the Delphi process for this purpose. While constructing the bow-tie model, the mutual information between risk factors is calculated to check interdependencies and to create a dynamicity for the model. Then, for the identification of appropriate strategies, Delphi study is performed with experts and their estimations are utilized to prioritize the strategies. Results are analyzed to specify the impacts of strategies on risk reduction. Besides the overall effect on the risk reduction, cost of the strategies are also taken into consideration while deciding for the sequence of implementation. Eventually, the proposed model is tested by a case study for injuries that occur due to contact with a sharp object in construction sites. Results demonstrate its applicability and practicality which facilitates an easy and reliable process.