Prioritization of stakeholder-based delay risks for build-operate-transfer infrastructure projects in the Turkish construction industry
Türk inşaat sektöründe yap-işlet-devret altyapı projelerinde paydaş bazlı gecikme risklerinin önceliklendirilmesi
  1. Tez No: 915180
  2. Yazar: RAYYAN JAMAL MAHMMUD UBEIDAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE ALADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türk hükümeti, bütçe kısıtlamalarını aşmak amacıyla otuz yılı aşkın süredir Yap-İşlet-Devret (YİD) modelini uygulayarak temel hizmet altyapısını sağlamaktadır. YİD altyapı projelerinin zamanında tamamlanması yatırımcı güvenini artırmakta, ekonomik büyümeyi ve halkın memnuniyetini sağlamaktadır. Projelerde yaşanan gecikmelerin tanımlanması, proje sürecinde yaşanabilecek olası cezalara karşı koruma sağlar ve rekabet gücünü artırır. Bununla birlikte, YİD sözleşmelerinin karmaşıklığı, etkili risk azaltma stratejilerinin geliştirilmesini, finansal etkilerin minimize edilmesini ve uzun vadeli proje uygulanabilirliğinin artırılmasını gerektirmektedir. Sonuç olarak, Türkiye'deki YİD altyapı projelerinde gecikme risklerinin paydaş bazlı önceliklendirilmesi, etkili risk yönetimini mümkün kılarak yatırımcı güvenini artırmakta, ekonomik büyümeyi desteklemekte ve YİD altyapı projelerinin genel başarısını ve sürdürülebilirliğini arttırmaktadır. Bu çalışma, Türk inşaat sektöründeki YİD altyapı projelerinin paydaş bazlı gecikme risklerini Hata Türleri ve Etkileri Analizi (FMEA) kullanarak önceliklendirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada öncelikle kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiş ve YİD projeleri için sıklıkla literatürde bahsedilen paydaş bazlı gecikme riskleri frekans analizi yöntemi kullanılarak ortaya çıkarılmıştır. İkinci olarak belirlenen gecikme risk faktörlerinin Türk inşaat sektörü için uygunluğunu doğrulamak amacıyla uzmanlarla görüşmeler yapılmıştır. Son olarak paydaş bazlı gecikme risk faktörlerinin önem düzeyini belirlemek için FMEA yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre en önemli 7 gecikme riski faktörü şunlardır:“Vasıfsız teknik personel ve deneyim eksikliği”,“İşveren kaynaklı değişiklik talepleri”,“İnşaat maliyeti aşımı”,“Kötü proje planlaması”,“Tasarım özelliklerinin değiştirilmesi”,“Borç sendikasyonu nedeniyle gecikme”ve“Uygun fizibilite çalışmasının olmaması”. Çalışmanın bulguları, Türk inşaat sektöründe YİD altyapı projelerinin başarısına, yatırımcı çekiciliğine ve uzun vadeli sürdürülebilirliğine katkıda bulunacak şekilde proje yönetimine kapsamlı ve stratejik bir yaklaşımı kolaylaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Turkish government has been providing key service infrastructure for more than three decades by implementing a Build-Operate-Transfer (BOT) plan to overcome budget constraints. On the other hand, timely completion of BOT infrastructure projects ensures investor confidence, economic growth, and public satisfaction. Addressing delays protects against potential penalties during the construction and enhances competitiveness. In addition, the complexity of Build-Operate-Transfer contracts necessitates risk identification and prioritization for effective risk mitigation strategies, reducing financial impacts and enhancing long-term project viability. Consequently, stakeholder-based prioritization of delay risks in Turkish BOT infrastructure projects is crucial because it enables effective risk management, enhances investor confidence, ensures economic growth, and enhances the overall success and sustainability of BOT infrastructure projects. This study aims to prioritize the stakeholder-based delay risks of BOT infrastructure projects in the Turkish construction industry by using Failure Modes Effects Analysis (FMEA). In line with the aim, the study first adopts a comprehensive review of the literature and extracting the most important stakeholder-based delay risks for BOT projects using the frequency analysis method. Secondly, an expert evaluation was carried out to validate the suitability of determined delay risk factors for the Turkish construction industry. Lastly, FMEA was used to determine the importance level of stakeholder-based delay risk factors. Based on the FMEA results, the top 7 delay risk factors were found as“Unskilled technical staff and lack of experience”,“Owner-based change orders”,“Construction cost overrun”,“Poor project timing and planning”,“Changing the design specifications”,“Delay due to debt syndication”and“Lack of proper feasibility study”. The study's findings contribute significantly by facilitating a comprehensive and strategic approach to project management, which ultimately contributes to the success, investor attractiveness, and long-term sustainability of BOT infrastructure projects in the Turkish construction industry. Project managers can also leverage the study results to proactively plan to mitigate risks by addressing potential delays and minimizing their impact on project timelines and costs.