Deneysel olarak sodyum florür verilen farelerde serum ve beyin dokusunda 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHDG), amiloid β-40 ve amiloid β-42 protein düzeyleri üzerine kuersetinin etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of quercetin on the levels of 8-hydroxy-2'-deoxyguanosine (8-OHDG), amyloid β-40 and amyloid β-42 in serum and brain tissue in mice i̇nduced with sodium fluoride experimentally
  1. Tez No: 578813
  2. Yazar: OKTAN ERBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENA ÇENESİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmada sodyum florür (NaF) toksikasyonuna maruz kalan farelerde iyi bir antioksidan özelliği olan kuersetinin, serum ve beyin dokusundaki oksidan ve antioksidan kapasite, 8-OHdG, amiloid β-40 ve β-42 düzeyleri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada, ağırlıkları yaklaşık 20-25 g olan 8 haftalık 40 adet Swiss albino erkek fare kullanıldı. Fareler 4 eşit gruba (n=10) ayrıldı. 1. grup, kontrol grubu, normal içme suyu, 2. gruba 12 mg/kg/gün NaF, 3. gruba 40 mg/kg/gün kuersetin, 4. gruba 12 mg/kg/gün NaF+40 mg/kg/gün kuersetin 30 gün süresince oral olarak verildi. Deneme sonunda serum örnekleri ve beyin dokularında 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdG), amiloid β-40, amiloid β-42, total protein, TAK ve TOK düzey analizleri ve OSİ değerlendirilmesi yapıldı. Bulgular: Serum TOK ve serum amiloid β-42 değerlerinde, 2, 3 ve 4.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of a good antioxidant quersetin oxidative and antioxidant activity onbraintissüe and erythrocytes in rats exposed to sodium floride (NaF) toxicity. Material and Method: In the study, approximately 20-25 g weights of 8-week male 40 number Swiss albino mice was used. Mices were recruited 4 equal groups. 1. Group, control group, normal drinking water, 2. Group, 12 mg/kg/day NaF, 3. Group, 40 mg/kg/day quercetin, 4. Group 12 mg/kg/day NaF+40 mg/kg/day was given orally for 30 days quercetin. All intents and purposes homogeneous brain and erythrocyte, 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdG), amiloid β-40, amiloid β-42, TAS, TOS and OSİ was performed. Results: Serum TOK and amyloid β-42 values were increased in 2., 3. and 4.