Naki Tezel'in 'Türk Masalları' adlı kitabının çocuk edebiyatının temel ilkeleri bakımından incelenmesi
An investigation of Naki Tezel's 'Turkish Tales' book in terms of the basic principles of children's literature
- Tez No: 578818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REZAN KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Masal türü, halk edebiyatı alanında çocuk eğitimine katkıları ile ön plana çıkan ürünlerden biridir. Masalların çocuk edebiyatının temel ilkeleri açısından incelenmesi, son yıllarda birçok araştırmacının akademik araştırma alanlarından biri olmuştur. Bu araştırmada ünlü masal araştırmacısı Naki Tezel tarafından derlenmiş masallardan oluşan“Türk Masalları”adlı eserin biçim ve içerik özellikleri çocuğa görelik ilkesi başta olmak üzere çocuk edebiyatının temel ilkeleri açısından değerlendirilmiştir. Çalışmada, örneklem grubunda yer alan ve Naki Tezel tarafından derlenerek“Türk Masalları”adlı kitapta toplanan elli dört adet masal, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Masalların çözümlemesi; tasarım ve içerik özellikleri başlıkları altında gerçekleştirilmiştir. Tasarım özellikleri bölümünde masalların kapak, sayfa, punto, resim, boyut nitelikleri ele alınmış; içerik özellikleri başlığında masallar konu–kurgu, izlek– tema, ileti, dil ve anlatım, eğitsel ve yazınsal ilkeler karakter ve çevre özellikleri bakımından değerlendirilmiştir. Çözümlemeler çerçevesinde Naki Tezel'in“Türk Masalları”adlı VI eserinde yer alan masalların genel olarak çocuk okurlara okuma alışkanlığı kazandırabilecek ve estetik zevk verecek nitelikte olduğu fakat bazı masalların gerek tasarım gerekse de taşıdığı eğitsel değerler açısından çocuğa görelik prensibine ters düştüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tales are the one of the prominent products in the field of folk literature with its contributions to child education. The examination of tales in terms of the basic principles of children's literature has been one of the academic research areas of many researchers in recent years. In this research, the form and content characteristics of the book of prominent tale researcher Naki Tezel's“Türk Masalları”are evaluated in terms of the basic principles of children's literature, especially the principle of suitability for child. In this study, fifty-four tale, collected by Naki Tezel in his“Türk Masalları”were analyzed by using the document analysis method which is one of the qualitative research methods. Analysis of tales were carried out by means of design features, content characteristics. In the design features section of the analysis, cover, page, image, point size were investigated, Then in the content characteristic part of the analysis, subject, fiction, theme, message, language and expression, educational and literary principles are evaluated in terms of character and environment characteristics. Within the framework of the analyzes, it has been determined that the tales VIII in Naki Tezel's“Türk Masalları”can generally give children readers a habit of reading and give aesthetic pleasure, but some of the tales contradict the principle of suitability to the child in terms of both educational values and design