Sistein bileşiklerinin antioksidan aktiviteleri
Antioxidant activities of cysteine compounds
  1. Tez No: 578833
  2. Yazar: SEBAHAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERTAN BORAN BAYRAK, PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son yıllarda serbest radikaller ve antioksidanlarla ilgili çalışmaların önemi daha fazla artmaktadır. Biyolojik sistemde serbest radikaller devamlı olarak üretilmektedir. Organizma serbest radikallerin vücutta meydana getirdiği hasara karşı savunma yapabilmek için antioksidanlara ihtiyaç duyar. Bu antioksidanlar vücutta üretilen endojen ya da dışardan alınan eksojen antioksidanlardır. Antioksidanların vücuttaki en önemli özelliklerinden biri serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresi önlemektir. Bu şekilde hücrelerdeki biyolojik molekülleri koruyarak çeşitli hastalıkların meydana gelmesini engeller. Bu çalışmada sistein bileşiklerinin (S-benzil-L-sistein, S-fenil-L-sistein, S-metil-L-sistein, metiyonin, sistein ve taurin) antioksidan aktiviteleri indirgeme gücü, ABTS radikal giderme aktivitesi, DPPH radikal giderme aktivitesi, DMPD radikal giderme aktivitesi, ferri iyonu redükleyici antioksidan parametre (FRAP), metal kelatlama aktivitesi, nitrit giderme aktivitesi, oksijen radikali absorbans kapasitesi (ORAC) yöntemleriyle tayin edildi. Sonuçlar sentetik ve doğal standart antioksidanlarla karşılaştırıldı. Çalışmada, antioksidan aktivitelerin genel olarak bileşiklerin konsantrasyonuna bağlı olarak arttığı gözlendi. Test edilen sistein bileşikleri arasında, metiyoninin en yüksek antioksidan aktiviteyi indirgeme gücü, DPPH radikal giderme ve ORAC yöntemlerinde gösterdiği bulundu. Sistinin ise ABTS radikal giderme, FRAP ve nitrit giderme yöntemlerinde en yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu belirlendi. En düşük antioksidan aktiviteye sahip olan sistein bileşiğinin ise S-benzil sistein olduğu belirlendi. İncelenen sistein bileşikleri üzerine yapılan antioksidan aktivite denemeleri sonucunda bu bileşiklerin antioksidan aktiviteye sahip olduğu ve antioksidan kaynağı olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In the past few years, researches on the importance of free radicals and antioxidants have increased. Free radicals are produced continuously in the biological system; therefore, organisms need antioxidants to defend against damage caused by these free radicals in the body. These antioxidants can be exogenous antioxidants being taken with nutrients and endogenous antioxidants being produced in the body. One of the most important features of antioxidants in the body is to prevent oxidative stress. In this way, they prevent the occurrence of various diseases via protecting biomolecules in the cells. In this study, antioxidant activities of cysteine compounds (e.g. S-benzyl-L-cysteine, S-phenyl-L-cysteine, S-methyl-L-cysteine, methionine, cysteine and taurine) were examined by reducing power, ABTS radical scavenging activity, DPPH radical scavenging activity, DMPD radical scavenging activity, ferric ion reducing antioxidant parameter (FRAP), metal chelating activity, nitrite scavenging activity and oxygen radical absorbance capacity (ORAC) methods. The results were compared with synthetic antioxidants and natural antioxidants. In this study, it was observed that antioxidant activities of all cysteine compounds increased with increase in concentration of the tested compounds. Among the tested cysteine compounds, methionine was found to have the highest antioxidant activity of reducing power, DPPH radical scavenging and ORAC methods. Cystine had the highest antioxidant activity in ABTS radical scavenging, FRAP and nitrite scavenging methods. S-benzyl cysteine was the cysteine compound with the lowest antioxidant activity. It was concluded that cysteine compounds have antioxidant activity and these compounds may be the source of antioxidant as a result of the antioxidant activity of this study.