Strategic culture of Turkey
Türkiye'nin stratejik kültürü
  1. Tez No: 578832
  2. Yazar: TİMUR AKHMETOV
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. TUNCAY KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türk siyasetinde son 15 yıl içerisinde meydana gelen hızlı değişimlerin aynı zamanda Türkiye'nin dış politika bakışında da derin tesirleri oldu. Bu yeni gelişme ışığında, askeri güç kullanmayı merkeze alan Türk Dış politikasının geleneksel ilkelerinin gözden geçirilmesine fırsat sundu. Bu yeni trendleri daha iyi kavramak için, ulusal sınırların dışında silahlı güç kullanımı kapsayan ilke, fikir ve görüşlerin oluşturduğu Türk stratejik kültürünün temeli incelenmelidir. Bu çerçevede, Türk yetkililerinin güvenlik sorunları ile ilgili karar vermek zorunda kaldıkları ve güç kullanımı konusunda kafa yordukları tarihsel vakalar, Türkiye'nin stratejik kültürü üzerine kuramsal görüşlerin doğması için kuramsal bir arka plan sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Profound changes that took place in the political process of Turkish Republic in the last fifteen years among other things exerted a profound impact on how the national government views foreign policy. New trends resulted in reconsideration of traditional approaches in the Turkish foreign policy where views on utilization of military power has been holding a dominant place. To grasp these new tendencies, we should turn to the analysis of the nature of Turkish strategic culture, i.e. views, ideas and norms linked to the military power use outside national borders. Cases from modern Turkish history when political decision-makers were facing with security issues and were pondering over deployment of power may give us a factual background for formation of theoretical views on strategic culture of Turkey.