Gelişmekte olan ülkelerde doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile ekonomik büyüme ilişkisinin analizi
Analysis of the relationship between foreign direct investments and economic growth in developing countries
  1. Tez No: 578841
  2. Yazar: MERVE RUTBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Doğrudan yabancı sermaye yatırımları, geldiği ülke ekonomisini pek çok açıdan etkileyebilmektedir. En önemli etkilerinden birisi milli gelire sağladığı net katkıdan dolayıdır. Yabancı sermaye yatırımları, gittiği ülkeye teknoloji transferi yoluyla yeni iş sahalarının açılmasına ve istihdamın yükselmesine katkı sağlayarak gelir artışı sağlayabilmektedir. Bununla birlikte doğrudan yabancı yatırımlarla gelen yeni yönetim teknikleri, işletmecilik bilgisi, organizasyon ve teknik bilgi, zamanla benimsenerek yerli yatırımların verimliliğini artırmakta ve üretimi teşvik etmektedir. Dolayısıyla doğrudan yabancı sermaye yatırımları ülkelerin ekonomik büyümelerini etkileyen önemli unsurlardan birisidir. Bu çalışmada, ülkeye gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi yeni nesil panel ekonometrik testlerle ampirik olarak incelenmektedir. Dünya Bankasının sınıflandırılmasına göre seçilen, üstorta gelir grubu ülkelerinin bazıları için 1985-2017 dönemindeki yıllık verileriyle ve ekonomik büyüme ile doğrudan yabancı sermaye girişlerinin temel değişkenler olarak yer aldığı ekonometrik modellere, sabit sermaye yatırımları da kontrol değişkeni olarak eklenerek ekonometrik tahminler yapılmıştır. Buna göre, seçilmiş üst-orta gelir grubu ülkelerinde, doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile ekonomik büyüme arasında uzun dönemli bir ilişki bulgulanamamıştır. Başka bir ifadeyle değişkenler arasında bir eşbütünleşme yoktur. Değişkenler için yapılan nedensellik analizi de doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik büyümenin nedeni olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investments can affect host country's economy in many aspects. One of the most important effects is its contribution to national income. Foreign direct investments can provide income growth in host country by contributing to create new employment opportunities via technology transfer, and to increase in employment. At the same time, new management techniques, business knowledge, and organizational and technical knowledge came with foreign direct investment are adopted in time, thus, increase efficiency of investments and incentivize production. Therefore, foreign direct investment is one of important factors effecting countries' economic growth. In this study, the effect of inflowing foreign direct investments on economic growth is empirically investigated via new generation panel data analysis. For high-middle income countries chosen according to World Bank classification, econometric estimations are made by adding fixed capital investments as control variable to econometric models that annual economic growth and foreign direct investment data for 1985-2017 period are included as basic variables. According to results, there is not a long-term relationship between foreign direct investments and economic growth for chosen high-middle income countries. In other words, there is not a cointegration between variables. The casuality analysis performed for these variables also demonstrates that foreign direct investments are not causes of economic growth.