Duygusal yüz ifadeleri resimleri'nin (Pictures Of Facial Affect – POFA) Türkiye geçerlilik - güvenilirliği ve esansiyel tremor hastalarıyla karşılaştırılması.
The validity and reliability of POFA (Pictures of Facial Affects) in Turkish society and comparison with patients with essential tremor.
  1. Tez No: 578848
  2. Yazar: KAMİLE TOMBUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET AYHAN HANAĞASI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu çalışmada, POFA'nın (Pictures Of Facial Affect - Duygusal Yüz İfadeleri Resimleri) geçerlilik güvenilirliğinin araştırılması, esansiyel tremor (ET) hastalarının bu testteki bulgularının incelenmesi planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İki ayrı ölçüt bağımlı geçerlilik çalışması ile test – tekrar test ölçek güvenilirlik çalışması yapılmıştır. Ölçüt bağımlı geçerlilik çalışmalarının birinde, Türkçe güvenilirlik çalışması bulunan EYES – Gözlerden Zihin Okuma Testi ile POFA'nın sağlıklı gruptaki (N=82) sonuçları karşılaştırılmıştır. Ayrıca, en çok doğru bilinen resimlerin seçilmesiyle POFA Testi Kısa Formu oluşturulmuştur. Diğer ölçüt bağımlı geçerlilik çalışmasında, sağlıklı ve esansiyel tremorlu (N=18) hasta gruplarının POFA sonuçları karşılaştırılmıştır. Güvenilirlik çalışmasında, yeni bir sağlıklı gruba (N=22) POFA Testi Kısa Formuyla test – tekrar test yapılmıştır. Sonuçların istatistik analizleri IBM SPSS 20 istatistik analiz programıyla yapılmış, gruplar arası farklar (t-testi) ve değişkenler arası ilişkiler (Pearson korelasyon analizi) incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was planned to analysis the validity and reliability of POFA for Turkish population and analysing the results of patients with essential tremor (ET). Material and Method: It was made two different criterion-dependent validity studies and test-retest reliability study. Also Eyes test was used because it had already been made validity study in Turkey. In one of the criterion-dependent validity studies it was compared the results of POFA and EYES in the healthy participants (N=82). In addition the Short Form POFA was created by choosing the most known facial expressions between in POFA pictures. In the other criterion-dependent validity study was compared the results of POFA from healthy (N=18) and essential tremor (N=18) groups. In the reliability study it was made test-retest with Short Form POFA to a new healthy group (N=22). The statistical analysis of the results was made with the IBM SPSS 20 Programme. The statistical differences between healthy group and essential tremor group were analysed by test-retest. The relations between of the variables were analysed by Pearson correlation analysis.