Sıçanlarda valproik asid ile oluşturulan lens hasarına alfa lipoik asidin etkileri
Effects of alpha lipoic acid on lens injury induced by valproic acid in rats
  1. Tez No: 578873
  2. Yazar: YEŞİM ÖZTAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Valproik asit (VPA), migren, bipolar bozukluklar ve epileptik hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Valproik asidin uzun süreli kullanımı sonucunda, pankreatit, karaciğer toksisitesi, deri döküntüsü ve titreme gibi yan etkilerin ortaya çıktığı literatürde belirtilmiştir. VPA, serbest radikal üretimini arttırması nedeniyle doku ve organlarda hasara yol açar. Alfa lipoik asit (ALA) serbest radikallerin etkilerini önleyen güçlü bir antioksidan maddedir. Reaktif oksijen türlerini baskılayarak oksidatif stresi engellemektedir. Bu çalışmanın amacı, sıçanlarda valproik asit ile oluşturulan lens hasarına karşı alfa lipoik asidin koruyucu etkilerini araştırmaktır. Çalışmamızda sıçanlar dört gruba ayrıldı: Kontrol grubu, ALA verilen grup (50 mg/kg), VPA verilen grup (0.5 g/kg), VPA+ALA verilen grup (aynı doz ve sürede). Sıçanlara VPA uygulanmasından bir sat önce ALA verildi. ALA ve VPA sıçanlara 15 gün boyunca uygulandı. 16. günde sıçanlar sakrifiye edilerek lens örnekleri alındı. Hazırlanan lens homojenizatlarında VPA uygulanan grupta glutatyon seviyeleri ile glutatyon-S-transferaz aktiviteleri azalırken, lipid peroksidasyonu seviyeleri, süperoksid dismutaz, glutatyon peroksidaz, glutatyon redüktaz, aldoz redüktaz, sorbitol dehidrojenaz aktiviteleri ile protein karbonil seviyeleri arttı. ALA uygulanması ile bu değerler tersine çevrildi. Çalışmamızdan elde edilen sonuçlara göre, alfa lipoik asidin valproik asit ile oluşturulan lens hasarına karşı koruyucu etki gösterdiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Valproic acid (VPA) is a drug widely used in the treatment of migraine, bipolar disorders and epileptic diseases. As a result of long-term use of valproic acid, side effects such as pancreatitis, liver toxicity, skin rash and tremors are reported in the literatures. VPA increases the production of free radicals, causing damage to tissues and organs. Alpha lipoic acid (ALA) is a potent antioxidant that inhibits the effects of free radicals. It inhibits oxidative stress by suppressing reactive oxygen species. The aim of this study was to investigate the protective effects of alpha lipoic acid against valproic acid-induced lens damage in rats. In our study, rats were divided into four groups: the control group, the ALA-treated group (50 mg/kg), the VPA-treated group (0.5 g/kg), the VPA + ALA group (at the same dose and duration). The rats were given ALA prior to administration of VPA. ALA and VPA were administered to rats for 15 days. On day 16 rats were sacrificed and lens samples were taken. In the VPA treated lens homogenates, glutathione levels and glutathione-S-transferase activities decreased. Lipid peroxidation levels, superoxide dismutase, glutathione peroxidase, glutathione reductase, aldose reductase, sorbitol dehydrogenase activities and protein carbonyl levels increased. These values were reversed upon administration of ALA. According to the results of our study, it was concluded that alpha lipoic acid had a protective effect against valproic acid-induced lens damage.