Hemşirelik-Deliryum Tarama Ölçeği'nin Türkçe formunun geçerlik ve güvenirlilik çalışması
Validity and reliability study of the Turkish version of the nursing-Delirium Screening Scale.
- Tez No: 578872
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİN SAMANCIOĞLU BAĞLAMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hemşirelik-Deliryum Tarama Ölçeği (Nu-DESC), Gaudreau ve arkadaşları tarafından kolay uygulanabilir ve yeterli bir ölçek kullanabilmek için 2005 yılında geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Hemşirelik-Deliryum Tarama Ölçeği Türkçe formunun geçerlik ve güvenirliğini incelemektir. Araştırmaya; Yoğun bakımda en az 48 saattir yatmakta olan, komada olmayan (RASS: -3 ile +4 arasında, GKS:10 ve üzeri olan), deliryum tanılamasında yanıltıcı olabilecek önceden tanı konmuş nörolojik ve psikiyatrik hastalık (demans, psikoz, mental retardasyon, nöromüsküler hastalık; kafa travması, beyin cerrahi ameliyatı, inme) öyküsü olmayan, demansı olmayan (IQCODE puanı
Özet (Çeviri)
The Nursing-Delirium Screening Scale (Nu-DESC) was developed in 2005 by Gaudreau et al. The aim of this study was to examine the validity and reliability of the Turkish version of the Nursing-Delirium Screening Scale. Research; whichlies at least 48 hours in criticalcare, nocoma (RASS: between -3 and +4, GCS 10 orhigher), delirium diagnostics previously introduced diagnosis may be misleading neurological and psychiatric diseases (dementia, psychosis, mentalretardation, neuromuscular disease). The study included 150 intensive care patients with no history of head trauma, brain surgery, stroke, non-dementia (IQCODE score