Tamamıyla katı hal kontak sülfit seçici elektrotların hazırlanması ve test edilmesi
- Tez No: 57889
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM IŞILDAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Katı-hal kontak sülfit seçici elektrotlar, bir tel üzerine grafit, epoxy ve hardener (sertleştirici) karışımı kaplanarak, üzerine 4- metilpiperidinditiyokarbomat metal kompleksleri ([Hg(ll)-(4MPDC)2], Fe(lll)- (4MPDC)3 gibi) örtülerek veya Cu(ll),Ni(ll) komplekslerinin PVC membranları kaplanarak hazırlandı ve cevap karekteristikleri incelendi. İncelenen elektrotlardan sulfite karşı en güzel davranışı Hg(ll)-(4MPDC)2 kompleksi kaplı elektrot göstermektedir. Bu elektrodun katı-hal kontak yüzeyine, optimum kalınlıkta kompleks kaplandığında (cevap zamanı ve ömrüne etkisi olmaktadır), elektrot, kısa cevap zamanı ve indirgen türler için yüksek seçicilik sergilemekte, aynı zamanda kuru olarak veya destile su içinde bekletildiğinde üç hafta kullanılabilme özelliğine sahip olmaktadır. Yüksek derişimli (0.1 M) S037HS03“ veya Cu(l) gibi indirgen çözeltiler içerisinde bekletildiğinde elektrotların gösterdiği duyarlılıkta önemli ölçüde bozunma gözlendi. Elektrodun gösterdiği duyarlılık elektrot yüzeyinde bir heterojen redoks reaksiyonu ile gerçekleşmektedir, ( elektrot/çözelti yüzeyinde indirgen maddeler Hg(ll)' yi Hg(l)' e indirgemektedir ). Kontrollü şartlar altında, bu heterojen redoks reaksiyonu vasıtasıyla S037HS03”iyonları için yüksek seçicilik ve tekrarlanabilir duyarlılık elde edilmiştir. Geliştirilen katı-hal kontak elektrot 1. 1 0“1 M ile 1.1 0”6 M S037HS03“ derişim aralığında ve pH 3.0 ile 9.0 arasında doğrusal olarak duyarlılık göstermektedir. Elektrodun S037HS03”iyon çiftine karşı seçiciliği diğer sülfit seçici elektrotlarla, özellikle sıvı membran elektrotlarla, kıyaslandığında üstünlük sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
Summary An all solid-state contact electrode sensitive for sulfite was constructed using a wire coated with a mixture of graphite, epoxy and hardener, and covered by 4-methyl piperidinedithiocarbamate mercury (II) and iron (III) complexes or PVC membranes with 4-methyl piperidinedithiocarbamate cupper (II) and nickel (II) complexes. Their preparation, and the response charecteristics were examined. With an optimum thickness of the complex at the surface of all solid-state contact, (which appears to affect the response time, slope and the life time), the electrode exhibited short response time, high selectivity for reducing species, and also was found reproducible for three weeks when kept in distilled water or dry. For the electrodes, except the elecrode prepared with Ni (II) complex, exposed to solutions containing high levels of (0.1 M) sulfite/hydrogen sulfite or reducing species e.g., Sn(ll), Cu(l), the response was significantly deterioated. The response of the electrode only to reducing species observed can be attributed to a heterogeneous redox reaction (sulfite in the sample reduces Hg(ll) to Hg(l) at the electrode/sample interface). Under controlled conditions such heterogeneous redox reaction resulted highly selective and reproducible response to reducing species,.especially to sulfite/hydrogen sulfite. The response of the all solid-state -1 -6 contact electrode was linear between 1x10 and 5x10 M sulfite/hydrogen -1 sulfite concentration, and the useful pH range from 1x10 M SO3 /HSO3 to -6 1x10 M SO3 /HSO3" was between 3.0 and 9.0. Furthermore, the selectivity of sulfite over iodide, thiocyanate, thiosulfate, and bromide was much improved compared those for a liquid membrane sulfite electrode.