İletişim-teknoloji ekseninde görsel işitsel medya politikaları: Türkiye ve AB'de platform düzenlemeleri
Audiovisual media policies on the communication-technology axis: Platform regulations in Türkiye and the EU
- Tez No: 945406
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU SÜMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Dijital platformlar, dijital dünyanın son dönemde tartışmasız yükselen aktörleridir. Son yıllarda özellikle belirli platform şirketleri, hem ekonomik, hem de politik olarak en güçlü, en etkili şirketler haline gelmişlerdir. Ekonomik büyüklüklerinin yanısıra dijital platformlar, toplumsal yaşamı da şekillendirmektedir. Bilgiye, hizmetlere ve mallara erişimde sağladığı kolaylıklar, yarattığı yeni iş imkânları, azalan işlem maliyetleri ve süreleriyle birlikte platformlar dijital dünyanın toplumsal yaşama sunduğu büyük bir artıdır. Ancak diğer dijital ortamlar gibi dijital platformlar da özgürlük miti altında kontrolsüz bir ortamda baskıcı politikaların maşası olma potansiyelini barındırmaktadır. Dolayısıyla esas mesele, dijital platform regülasyonlarını tüm paydaşların dahil olduğu geniş bir katılımla ve şeffaf olarak sağlamak, toplumsal güvene dayalı bir ortam oluşturabilmektir. Bu çalışmanın ilk bölümü, Avrupa ölçeğinde platform regülasyonları hakkında yürütülen tartışmalar, yapılan çalışmalar, raporlar ve oluşturulan mevzuatı ele almaktadır. Dijital platform ekosistemi, yeni regülasyon biçimleri ve bu bağlamda Avrupa ölçeğinde oluşturulan mevzuat bu bölümde incelenmiştir. Görsel-işitsel medya özelinde dijital platformlar ise çalışmanın ikinci bölümünde ele alınmıştır. Bölüm içerisinde dijital medya platformlarına dair politikalar Türkiye ve AB bağlamında incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise dijital medya platformları regülasyonu ile ilgili aktörlerle görüşmeler yapılmış, farklı bakış açılarından Türkiye'deki politika oluşturma süreci ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital platforms are indisputably the rising actors of the digital world recently. In recent years, certain platform companies have become the most powerful and influential companies, both economically and politically. In addition to their economic size, digital platforms also shape social life. Platforms are a big plus that the digital world offers to social life, with the convenience they provide in accessing information, services and goods, the new job opportunities they create, and the decreasing transaction costs and time. However, like other digital environments, digital platforms under the myth of freedom also have the potential to become tools of oppressive policies in an uncontrolled environment. Therefore, the main issue is to ensure digital platform regulations with broad participation and transparency, including all stakeholders, and to create an environment based on social trust. The first part of this study examines the discussions, studies, reports and legislation on platform regulation at the European level. The digital platform ecosystem, new forms of regulation and the legislation created at the European level in this context are examined in this section. Digital platforms, specifically for audiovisual media, are addressed in the second part of the study. The policies on digital media platforms are examined in the context of Turkey and the EU. In the third part of the study, interviews were conducted with actors on digital media platform regulation and the policy-making process in Turkey was addressed from different perspectives.