Cyberactivism in Syria emergence, transformation, potentials and limitations
Suriye'de siberaktivizm ortaya çıkış, dönüşüm, potansiyeller ve sınırlamalar
- Tez No: 868326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Siber alanın ve sosyal medya platformlarının ortaya çıkışı, özellikle Orta Doğu ve Arap ülkelerinde sosyo-politik ortamda devrim yarattı. Otoriter rejimlerle uzun süren çatışmalar ve insanların susturulan sesleri arasında muhalefet, savunuculuk ve iletişim için bir platform sağladı. Siber aktivizm, taban hareketlerinin daha geniş bir kitleye ulaşması, desteği harekete geçirmesi ve değişimi etkilemesi için güçlü bir araç haline geldi. Ancak yanlış bilgilendirme, sansür ve karşı aktivizm gibi zorluklarla karşı karşıyadır. Bu araştırma, siber aktivizmin Suriye bağlamındaki rolünü inceliyor; evrimine, etkisine, zorluklarına ve gelecekteki toplumsal hareketlere yönelik potansiyel sonuçlarına odaklanıyor. Aynı zamanda Suriye'deki siber aktivizmin gidişatını aydınlatıyor ve siber aktivistlerin sonuçlarını çevreleyen koşulların anlaşılmasına yardımcı oluyor. Çalışma, profesyonel raporlardan, Suriyeli siber aktivistler ve siber uzmanlarla yapılan görüşmelerden ve bilimsel literatür taramasından toplanan verileri birleştiren nitel bir yaklaşım kullanıyor. Araştırma, çevrimiçi platformların Suriyeli aktivistler arasında bilginin seferber edilmesini, koordinasyonunu ve yayılmasını nasıl kolaylaştırdığını araştırıyor. Ek olarak siber aktivistlerin karşılaştığı gözetim, sansür, güvenlik kaygıları ve siber saldırılar da dahil olmak üzere zorlukları ve riskleri araştırıyor. Ayrıca bu çalışma, yoğun şekilde izlenen ve devlet tarafından yönetilen bir alanda siber aktivizmin dinamiklerini açıklamaktadır. Bulgular, Suriye'deki siber aktivizmin çok yönlü doğasını ve bunun anlatıları şekillendirme, dayanışmayı teşvik etme, otoriter rejimi etkileme ve uluslararası algıları etkileme üzerindeki etkisini vurguluyor. Sonuçta bu çalışma, Suriye bağlamında siber aktivizmin karmaşık dinamiklerinin daha derinlemesine anlaşılmasına katkıda bulunuyor. Dijital platformların sesleri yükseltme, anlatıları şekillendirme, dayanışmayı teşvik etme ve baskıcı ortamlarda değişimi savunma konusundaki dönüştürücü potansiyeline ışık tutuyor.
Özet (Çeviri)
The emergence of the cyber domain and social media platforms has revolutionized the socio-political landscape, especially in the Middle East and the Arab countries. It provided a platform for dissent, advocacy, and communication amidst protracted conflicts with authoritarian regimes and silencing voices of people. Cyber-activism has become a powerful tool for grassroots movements to reach a broader audience, mobilize support, and effect change. However, it faces challenges such as misinformation, censorship, and counter-activism. This research examines the role of cyber-activism in the Syrian context, focusing on its evolution, impact, challenges, and potential implications for future social movements. It also demystifies the trajectory of cyber-activism in Syria and helps to understand the circumstances surrounding the outcomes of cyber activists. The study employs a qualitative approach, integrating data gathered from professional reports, interviews with Syrian cyber-activists and cyber experts, and a scholarly literature review. The research delves into how online platforms have facilitated the mobilization, coordination, and dissemination of information among Syrian activists. Additionally, it investigates the challenges and risks cyber-activists face, including surveillance, censorship, security concerns, and cyberattacks. Also, this study explains the dynamics of cyber-activism within a heavily monitored and state-governed domain. The findings highlight the multifaceted nature of cyber-activism in Syria and its impact on shaping narratives, fostering solidarity, impacting the authoritarian regime, and influencing international perceptions. Ultimately, this study contributes to a more profound understanding of the complex dynamics of cyber-activism within the Syrian context. It sheds light on the transformative potential of digital platforms in amplifying voices, shaping narratives, fostering solidarity, and advocating for change in repressive environments.