Elektronik atık geri dönüşüm tesisinde yaşam döngüsü yönetimi: Karbon ayak izinin hesaplaması
Life cycle management approach in electronical waste recycling facility: Carbon foot step analysis
  1. Tez No: 578920
  2. Yazar: DUYGU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAKAN ÖNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Elektronik atıkların geri dönüşümü, geri dönüşüm sektörü içerisinde ülkemizde öneminin yeni anlaşılmaya başlandığı ve oluşturulan yönetmelikler ile konuyla ilgili çalışmalara hız kazandırıldığı bir olgudur. Elektronik atıklar ekonomik değerleri yanı sıra tekrar değerlendirilebilir bir materyal olmaları ve deponi sahalarındaki kapladıkları alan yönünden yasam döngüleri önemle takip edilmesi gereken bir atık grubudur. Bu çalışmanın amacı; geri dönüşüm sektöründe karbon ayak izi uygulamasının araştırılması ve bu kapsamda örnek olarak bir elektronik atık geri dönüşümü işleme tesisinde yaşam döngüsü süreci kapsamında karbon ayak izi hesaplamalarının ortaya konulması ve verilerin değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The recycling of the electronic wastes and the importance of the recycling sector in our country has begun to be understood and the studies on the subject have been accelerated. Electronic wastes are a recyclable materials as well as economic values, and life cycles in terms of the area they occupy in the landfill sites are a waste group that should be followed with importance. The purpose of this study is to investigate the carbon footprint application in the recycling sector and to evaluate the carbon footprint calculations within the scope of the life cycle process in an electronic waste recycling processing plant.